Sukces sądu. Ulica Kaczyńskiego zniknie!

Przypomnijmy, że w listopadzie 2017 roku wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera wydał rozporządzenie w sprawie zmiany 12 nazw ulic w Warszawie. Informacja ta wywołała wówczas potężną burzę, bowiem jedna z ulic, a mianowicie al. Armii krajowej, przemianowana została na ulicę Kaczyńskiego.

Fanami takiego rozwiązania nie byli oczywiście zwolennicy opozycji. W poniedziałek Wojewódzki Sąd Administracyjny uchylił zarządzenie wojewody w tej sprawie. Sąd podjął taki, a nie inny wyrok przez brak wykazania powodów takiej decyzji. Dodatkowo sąd zaznaczył, że nie patrzył na tę sprawę jako na obiekt historyczny lub polityczny, bowiem jego zadaniem jest wyłącznie ocenienie zgodności sprawy z prawem.

Wojewoda Zdzisław Sipiera, a dokładniej jego biuro, poinformowało już o złożeniu skargi kasacyjnej na wyroki do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Tłumaczą, że zmiany nazw ulic wynikały z ustawy “o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego”. Do całej rozprawy doszło przez to, że w listopadzie zeszłego roku dzięki głosom Platformy Obywatelskiej, rada warszawy postanowiła wnieść zaskarżenie w tej sprawie do sądu. Uważali, że wojewoda wykorzystał tę ustawę do celów tylko i wyłącznie politycznych.

Źródło: tvnwarszawa.tvn24.pl
Foto: wikimedia commons