Staniszkis ostro w stronę PiS. Kaczyński wbity w ziemię!

Profesor Jadwiga Staniszkis udzieliła wywiadu dziennikarzowi Agatonowi Kozińskiemu z „Polska The Times”. Podczas rozmowy poruszyli oni wiele ciekawych i kontrowersyjnych tematów. Pani Jadwiga wypowiedziała się na temat Prawa i Sprawiedliwości, obecnej sytuacji politycznej oraz o premierze Mateuszu Morawieckim.

Rok temu byliśmy świadkami dużych protestów przeciwko trzem ustawom sądowym. Teraz jedna z nich wchodzi w życie – i znów dochodzi do protestów. Osiągną one skalę porównywalną z tymi zeszłorocznymi? – rozpoczął dziennikarz. Obserwujemy wzrost poczucia, że niszczenie demokracji, które uskutecznia PiS, jest niebezpieczne dla nas wszystkich. W tej sytuacji nie chodzi nawet o to, ile osób wychodzi teraz na ulicę. Ważniejszy jest obraz władzy, jacy Polacy mają w głowie, jak rozumieją stosowaną przez nią retorykę. Zmiana zachodzi powoli, ale postępuje. Zobaczymy w wyborach w przyszłym roku jej efekty. – odpowiedziała Staniszkis. Później było tylko ciekawiej. Przy okazji sporu o Trybunał mieliśmy de facto spór o interpretację konstytucji. Teraz tego nie ma. – padło kolejne pytanie ze strony dziennikarza.

PiS ostentacyjnie łamie trójpodział władzy. W ich mentalności to wyraz władzy. Ale to nieprawda. Wyrazem władzy jest sterowność państwa, zdolność osiągania założonych celów. Tego dziś nie ma. Widać za to coraz większą demoralizację samych członków PiS-u. Oni próbują kontrolować społeczeństwo poprzez utrzymywanie go w niepewności. To nie jest metoda osiągnięcia sukcesu. – odpowiedziała profesor. W Trakcie rozmowy wypowiedziała się również na temat premiera Mateusza Morawieckiego, gdzie stwierdza, iż jest on w pełni zależny od prezesa Kaczyńskiego i nie może mieć swojego zdania. Morawiecki jest skłonny – na razie – poświęcić Gersdorf. Czuje się zbyt słaby, żeby jej bronić. Wie, że jeden fałszywy ruch sprawi, że zostanie skreślony. A wtedy fala autorytarnej władzy się rozleje – powiedziała socjolog.


Źródło: polskatimes.pl
Foto: youtube/Punkt WidzeniaTV, youtube/Fakty RMFFM