Trzaskowski bez zahamowań uderza w PiS! Ostro skomentował wypowiedzenie przez rządzących konwencji stambulskiej

W polskich mediach głośno jest obecnie na temat wypowiedzenia przez reprezentantów Prawa i Sprawiedliwości “konwencji stambulskiej”. Ma ona na celu m.in. ochronę i pomoc kobietom dotkniętym wszelkimi formami dyskryminacji czy przemocy. Jak potwierdził Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro, wniosek taki oficjalnie zostanie złożony. Skrytykować pomysł partii rządzącej podczas dzisiejszej konferencji postanowił prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski.

Próba wypowiedzenia tzw. konwencji stambulskiej to skandal, wszystkim siłom politycznym powinno zależeć na tym, by walczyć z przemocą domową.[…] Widzę, że zgodnie z zapowiedziami, rządzący chcą dokręcić śrubę we wszystkich kwestiach, to znaczy chcą znowu atakować prawa kobiet, znowu chcą atakować niezależne samorządy i niezależne media.[…] Uważam oczywiście, że próba wypowiedzenia konwencji jest skandalem, dlatego że powinno nam chyba wszystkim zależeć na tym, żeby walczyć z przemocą domową. I tutaj nie powinno być żadnych pytań, tylko wszystkie siły polityczne powinny w tej sprawie współpracować” – mówił Rafał Trzaskowski.

Przechodzimy od słów do czynów. Składamy w poniedziałek formalny wniosek do resortu rodziny o podjęcie prac formalnych nad wypowiedzeniem tzw. konwencji stambulskiej. Ten resort, którym przyszło mi kierować, uczyniły na przestrzeni ostatnich lat bardzo wiele, aby pokazać, że walka z przemocą wobec kobiet, z przemocą domową jest naszym priorytetem. […] Dokonaliśmy takich zmian w prawie, o których wielokrotnie mówili przedstawiciele Lewicy czy środowisk liberalnych, ale oni mówili, a myśmy to zrobili. Robiliśmy to w sposób wolny od ideologii. […] Polskie prawo jest wzorcem dla innych krajów, jeżeli chodzi o standard ochrony kobiet przed przemocą. Polskie prawo jest wzorcem dla innych krajów jeżeli chodzi o standard ochrony kobiet przed przemocą. Jeśli ktoś chce powiedzieć, że my występując z inicjatywą konwencji stambulskiej, chcemy działać na rzecz obniżenia standardu ochrony kobiet, to jest jedno pytanie: w jakim zakresie polskie prawo nie odpowiada i nie spełnia wymogów określonych w tej konwencji?” – stwierdził kilka dni temu Zbigniew Ziobro.

Czytaj dalej

Foto: youtube/Onet News, youtube/Kancelaria Premiera
Źródło: polsatnews.pl