Prawo i Sprawiedliwość wycofuje się z kolejnych deklaracji. Obniżki VAT jednak nie będzie!

Podczas 5-letnich rządów Prawa i Sprawiedliwości nie da się ukryć, że partia nie dotrzymała wielu ze złożonych obietnic. Wycofali się z wielu deklaracji, a teraz do tej listy dołącza kolejna. Według zapewnień rządu na początku 2022 roku nastąpić miało obniżenie podatku VAT. Dla portalu “businessinsider.com.pl” wywiadu udzielił minister finansów Tadeusz Kościński, który potwierdził, że nie ma możliwości, aby obietnicę tę spełnić. Tłumaczy to tym, że “gospodarka tego nie udźwignie”.

Nie możemy sobie teraz pozwolić na powrót do niższych stawek podatku VAT, bo gospodarka tego nie udźwignie” – powiedział Kościński. Dodał, że trzeba się przyzwyczaić do stawek 8 i 23 proc. na dłużej. Jako jeden, najważniejszy z powodów wymienił pandemię spowodowaną wirusem popularnie nazywanym “koronawirusem”. W 2011 roku rząd Donalda Tuska, jak zapowiadano, tymczasowo na okres trzech lat miał podnieść podatek VAT. Trwa to już jednak lat 9, a celem Prawa i Sprawiedliwości było przywrócenie stanu sprzed 2011 roku.

Z obecnych 8 proc. miało być 7, a z 23 proc. miało być 22. Plany pokrzyżowała jednak pandemia spowodowana wirusem SARS-CoV-2. Rząd w ramach pomocy przedsiębiorcom uruchomił na wczesnym etapie tzw. tarcze antykryzysowe mające na celu zminimalizować straty spowodowane wprowadzoną kwarantanną. “Łącznie szacuje się, że koszt wsparcia antykryzysowego to 285 mld zł. Większość tych środków nie pochodzi z budżetu. Również z tego powodu budżet na ten rok został znowelizowany. O pierwszym od 30 lat zrównoważonym budżecie, już dawno nikt nie mówi“- czytamy na portalu “biznes.wprost.pl”.

Czytaj dalej

Foto: youtube/Kancelaria Premiera
Źródło: polsatnews.pl, biznes.wprost.pl, businessinsider.com.p