Prezydent Duda zwrócił się do Łukaszenki. Aż ciężko uwierzyć w to, o co go poprosił! 

Dziś na Białorusi odbyły się wybory prezydenckie. Według oficjalnego sondażu wygrał je Aleksander Łukaszenka, uzyskując 79,7 głosów poparcia. Na ulicach, głównie w Mińsku rozpoczęły się ogromne protesty osób, które uważają, że wybory zostały sfałszowane. Do białoruskich władz we wspólnym oświadczeniu zwrócili się głowa naszego państwa Andrzej Duda oraz prezydent Litwy Gitanas Nausėda. 

Jako sąsiedzi Białorusi apelujemy do władz białoruskich o pełne uznanie i przestrzeganie podstawowych standardów demokratycznych. Wzywamy do powstrzymania się od przemocy i do respektowania podstawowych wolności, praw człowieka i obywatela, w tym praw mniejszości narodowych i wolności słowa – czytamy na wstępie. Wierzymy, że dialog stanowi zawsze najlepszą metodę zapewnienia rozwoju społecznego oraz dyskusji na temat reform i działań politycznych. Traktujemy suwerenność i niezależność Białorusi z najwyższym poważaniem i mamy nadzieję, że zaistnieją warunki do pogłębienia współpracy ze społeczeństwem oraz instytucjami państwowymi Białorusi – dodano.

Jesteśmy przekonani, że bliższa współpraca z Unią Europejską leży w interesie Białorusi. Chcemy, aby drzwi dla tej współpracy pozostały otwarte i pozostajemy w gotowości do dalszego wspierania Białorusi na drodze do pogłębiania relacji ze zjednoczoną europejską rodziną – zakończono. Internauci nie pozostawili suchej nitki na prezydencie naszego kraju. Himalaje hipokryzji, Białoruś się budzi, Polska nadal pogrążona w głębokim śnie, Teraz apeluje do Łukaszenki o przestrzeganie prawa i praworządności a sam co mówił przed wyborami – to jeden z najciekawszych komentarzy, które umieścili użytkownicy Facebooka.

Czytaj dalej

Źródło: natemat.pl, polityczek.pl, Facebook.com
Foto: YouTube.com Prezydent.pl screen