To pierwszy taki wyrok w Polsce! Rydzyk ma powody do złości, ten mężczyzna wygrał w sądzie z jego uczelnią

Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej to niepubliczna uczelnia z Torunia, która należy do Fundacji Lux Veritatis, założonej przez samego ojca Tadeusza Rydzyka. Jednym z kierunków nauczania, jest tam “Polityka ochrony środowiska – kompensacja przyrodnicza”. Marek Jopp, działacz Sojuszu Lewicy Demokratycznej próbował dostać się do toruńskiej szkoły, obierając właśnie ten kierunek. Nie został jednak przyjęty, powód jest zaskakujący.

Uczelnia poprosiła bowiem go o dostarczenie… opinii od proboszcza. Jopp takiej nie mógł wręczyć, bo jak sam powiedział w rozmowie z tvn24.pl, jest osobą niewierzącą. Mężczyzna poczuł się dyskryminowany, postanowił więc uczelnie pozwać. Czuję się pokrzywdzony. Pozbawiono mnie możliwości dokształcania się. Skąd pomysł, by to była opinia proboszcza? A może komendanta policji, burmistrza? Dlaczego proboszcz, który mnie nie zna? Na jakiej podstawie? – mówił w ubiegłym roku w Sądzie Rejonowym w Toruniu, który przyznał mu rację. Szkoła Rydzyka miała zapłacić mu 5 tysięcy złotych. Na tym sprawa się jednak nie skończyła.

Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej postanowiła bowiem odwołać się w tej sprawie. Jednak bezskutecznie, Sąd Apelacyjny oddalił ich apelację. To pierwsze tego typu postępowanie w Polsce. Przedmiotem postępowania było zagadnienie możliwości uzależniania przyjmowania kandydatów na studia prowadzone przez niepubliczną szkołę, kierującą się określonymi wartościami religijnymi, od spełnienia przez osoby kandydujące kryterium związanego z wyznawaniem tej religii – poinformowała Karolina Kędziora z Polskiego Towarzystwa Prawa Antydyskryminacyjnego.

Czytaj dalej

Źródło: Fakt.pl, tvn24.pl, wikipedia.com
Foto: YouTube.com Dzień Dobry Toruń screen, commons.wikimedia.org Piotr Drabik