Jurek Owsiak po raz kolejny wyręcza rząd. Wbija szpilę PiS i apeluje do szpitali!

Spora ilość Polaków zarzuca partii rządzącej, Prawu i Sprawiedliwości, nieudolne przygotowanie służby zdrowia na drugą falę koronawirusa. Potwierdzać ich słowa zdają się wszelkie doniesienia lekarzy o braku miejsca w szpitalach, respiratorów czy łóżek. Od początku pandemii wspierać służbę zdrowia postanowił prezes Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, Jurek Owsiak. Udzielił on wywiadu dla “WP abcZdrowie”, gdzie wystosował apel do szpitali.

W okresie od marca do lipca szpitalom, DPS-om, zakładom opiekuńczo-leczniczym i hospicjom przekazaliśmy sprzęt i środki ochrony osobistej o wartości 48,8 mln zł. Były to m.in. łóżka na stanowiska intensywnej terapii, 34 respiratory i 2,6 mln trójwarstwowych maseczek chirurgicznych. Obecnie kupujemy głównie łóżka na oddziały covidowe, na co przeznaczyliśmy już ponad 16,5 mln złotych. Tylko w ostatnim czasie dostaliśmy prośby na ponad 2 tys. łóżek, a kupiliśmy ich 1340” – mówił Jurek Owsiak. Zapytany został również o to, co sądzi o szpitalu polowym na PGE Narodowym. “Powiem tak: jeśli organizuje się szpital polowy w dobie pandemii, trzeba dokładnie zapoznać się z przepisami, jak to robić, a dopiero później brać się za organizację. Uważam, że szpital polowy na PGE Narodowym nie spełnia odpowiednich warunków, by leczyć chorych na COVID-19” – odpowiedział.

Owsiak zaapelował również do szpitali, którym nakazano stworzenie oddziału covidowego. Obiecuje ich wesprzeć. “Niedawno wojewoda mazowiecki nakazał przekształcić oddział geriatryczny w jednym z warszawskich szpitali – który zresztą cały wyposażyliśmy w nowoczesny sprzęt: kardiomonitory, pulsoksymetry, pompy strzykawkowe – w oddział covidowy. Co tu dużo mówić, ten oddział już nigdy nie będzie geriatryczny, a szpital będzie musiał samodzielnie poradzić sobie z jego przeorganizowaniem. Stąd nasz apel: jeżeli macie nakaz stworzenia oddziału covidowego, nie wyrzucajcie pacjentów z łóżek! My wam damy łóżka, a nawet dodatkowe respiratory!” – stwierdził. Zapytany, czy ktokolwiek z rządu podziękował mu za pomoc w walce z pandemią, odpowiedział krótko: “Nikt“.

Czytaj dalej

Foto: flickr/Kancelaria Premiera, youtube/Biper TV
Źródło: portal.abczdrowie.pl