Bodnar zabrał głos. Pierwsze słowa po wyroku Trybunału Konstytucyjnego!

W poniedziałek w Trybunale Konstytucyjnym rozpoczęła się rozprawa dotycząca kadencji Rzecznika Praw Obywatelskich, Adama Bodnara. Dziś kilka minut po godzinie 9. Julia Przyłębska ogłosiła wyrok w tej sprawie. Przepis, na mocy którego Adam Bodnar pełni swoją funkcję do czasu powołania następcy, jest niezgodny z konstytucją – oznajmiono. Tym samym Bodnar ma trzy miesiące na ustąpienie ze stanowiska RPO.

Tuż po ogłoszeniu wyroku Adam Bodnar udzielił przed budynkiem Trybunału Konstytucyjnego wywiadu dla mediów. “Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok.[…] Wyrok wejdzie w życie w ciągu 3 miesięcy od dnia ogłoszenia. Kilka słów komentarza. Po pierwsze, ja cały czas twierdzę, że zakres zaskarżenia był tylko i wyłącznie w zakresie art. 2 i art. 209 Konstytucji, a nie art. 7 Konstytucji, tutaj wydaje mi się, że trybunał wyszedł poza granice wniosku. Po drugie to oznacza, że do czasu wejścia w życie wyroku dalej wykonuję zadania Rzecznika Praw Obywatelskich. Po trzecie, należy się zastanowić, w jakim zakresie powinienem wykonywać ja albo moi zastępcy, ale raczej moi zastępcy, uprawnienia procesowe, czyli te wszystkie uprawnienia, które wiążą się z występowaniem przed sądami, bo tutaj zostało przełamane tzw. domniemanie konstytucyjności i to może budzić pewne wątpliwości” – mówił Bodnar.

Następnie postanowił wystosować gorący apel do polityków naszego kraju. “Z punktu widzenia praktycznego, to oznacza dwie sytuacje. Albo parlament wybierze zgodnie z Konstytucją nowego rzecznika, co byłoby najbardziej pożądane i apeluję do wszystkich sił politycznych, aby dogadały się co do takiego kandydata, który uzyska poparcie Sejmu i Senatu, bo wtedy można powiedzieć, że gdzieś te wady konstytucyjne, które teraz obserwujemy, zostaną może naprawione czy wyrównane i nie będzie tego momentu przerwania, aczkolwiek to ograniczenie mnie w wykonywaniu zadań jest już pewnym przerwaniem” – dodał.

Czytaj dalej

Foto: youtube/VideoKOD Sieciowa Telewizja Obywatelska
Źródło: polsatnews.pl, polityka.pl