Gądecki szokuje słowami o pedofilii w Kościele. Polacy nie zostawili na nim suchej nitki

Arcybiskup Metropolita Poznański, Stanisław Gądecki na stronie internetowej Archidiecezji Poznańskiej udostępnił list na Niedzielę Dobrego Pasterza. W obszernym tekście poruszył temat pedofilii wśród księży w Kościele. Uważa on, iż Kościół ma określone procedury wobec takich osób, a są one znacznie ostrzejsze niż te w prawie cywilnym. Dodał również, że według niego Kościół bardzo dobrze radzi sobie z pedofilią.

Oczywiście są również grzechy, które – jak przestępstwa popełnione wobec nieletnich – dyskwalifikują księdza i odbierają mu prawo do służby kapłańskiej. Kościół ma w tej materii jasno określone procedury, surowsze niż te, jakie są zapisane w prawie cywilnym. Stosujemy je w naszej poznańskiej archidiecezji, a Kościół – jako jedyna instytucja w naszej ojczyźnie – z całą powagą i konsekwencją stara się je egzekwować. W naszej archidiecezji w ostatnich latach z powodu przestępstwa wykorzystania seksualnego wobec osób niepełnoletnich – czyli do ukończenia 18. roku życia – dwóch księży zostało wydalonych ze stanu kapłańskiego i przeniesionych do stanu świeckiego. Sprawy kolejnych kilku księży zostały przedstawione w Kongregacji Nauki Wiary. Kapłani ci – zgodnie z kościelnymi normami – zostali odsunięci od pracy z dziećmi i młodzieżą. Wdrożone też zostały właściwe procedury prawa cywilnego. Każde wykorzystanie osób niepełnoletnich domaga się potępienia i wymaga naprawiania wyrządzonych krzywd. W przestrzeni publicznej pojawiają się jednak opinie – powielane przez niektóre media – utrzymujące, jakoby problem pedofilii dotyczył jedynie księży i to w skali masowej. W ten sposób rodzą się stereotypy, które niszczą zaufanie do duszpasterzy” – czytamy w liście duchownego na “archpoznan.pl”.

W sieci wypowiedź ta nie spodobała się znacznej większości internautów, którzy upust swemu niezadowoleniu dali na Facebook’u. “Arcybiskup “odleciał”, i to bardzo daleko ,od tego co dzieje się na padole ziemskim“, “Jak dla mnie to już stracili jakąkolwiek wiarygodność. Jeśli oni nie potrafią stosować swoich przykazań, to z czym do ludzi chcą wyjść? To się kupy nie trzyma“, “Dalej jedną nogą są w Średniowieczu. Myślą, że władza dalej należy do wójta, pana i plebana, a świat niestety poszedł do przodu“, “Nie tylko księży ale takich spraw wogole nie piwinno byc wsrod nich. A kary za to powinny byc dla wszystkich jednakowe” – czytamy. Tego typu wpisów Polaków znajdziemy całą masę.

Czytaj dalej

Źródło: facebook.com/natematpl, natemat.pl, archpoznan.pl
Foto: youtube/Katolicka Agencja Informacyjna