Przestroga dla emerytów! 72-latek o tym nie wiedział, teraz musi zapłacić surową karę

W Polsce osoby, które ukończyły 60 lat i odbierają emeryturę, której wysokość nie przekracza miesięcznie kwoty 50% przeciętnego wynagrodzenia, są zwolnione z opłat abonamentowych. Aby jednak móc skorzystać z tego przywileju, wcześniej trzeba złożyć w urzędzie pocztowym oficjalne oświadczenie. Dla przypomnienia jego wzór do pobrania jest m.in. na stronie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (krrit.gov.pl). 72-letni Pan Ryszard o tym zapomniał, teraz skarbówka naliczyła mu surową karę! 

Osoby, które zapomną o złożeniu dokumentu w odpowiedniej placówce, mogą liczyć się z poważnymi konsekwencjami. W takiej sytuacji znalazł się 72-latek. Emeryt wiosną dostał pismo, że w związku z nieuregulowaną opłatą abonamentową musi zapłacić 1300 zł. Jako, że ten ze względu problemów finansowych nie zrobił tego na czas, skarbówka doliczyła mu kolejne 400 zł.  Podobnych sytuacji w Polsce może być znacznie więcej – ostrzegają eksperci. O sprawie Pana Ryszarda poinformował „Fakt”. Jego dziennikarze zapytali się nawet US, czy jest możliwe anulowanie kary. Niestety nie w tym przypadku.

Na łamach dziennika do sprawy odniósł się sam poszkodowany, któremu nie podoba się sytuacja emerytów w Polsce. W Indiach najniższą kastą są pariasi. A u nas w Polsce? Emeryci. Są oszustwa na policjanta, na wnuczka. Teraz widać na abonament, a złodziei nikt nie ściga. Po spłacie rachunków za mieszkanie i wykupieniu leków zostaje mi na życie kilkaset zł. Musiałbym żyć bardzo długo, by spłacić ten abonament – powiedział 72-letni mężczyzna.

Czytaj dalej

Źródło: fakt.pl finanse.wp.pl, Pikio.pl, krrit.gov.pl
Foto: Flickr.com Kancelaria Premiera