Adam Bodnar napisał do Dudy w sprawie ustawy „lex TVN”! „Prezydencie, jeszcze możesz…”

Przypomnijmy, Senat przegłosował 9 września bieżącego roku odrzucenie zmiany głośnej ustawy o radiofonii i telewizji. W piątek media obiegła wiadomość o powrocie tematu ustawy „lex TVN”. Sejmowa komisja kultury w piątek niespodziewanie wznowiła prace nad nią, a posłowie Prawa i Sprawiedliwości zagłosowali przeciw uchwale Senatu o jej odrzuceniu. Teraz projekt trafi w ręce prezydenta naszego kraju, Andrzeja Dudy. Na łamach serwisu „NaTemat.pl” felieton opublikował były rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar, gdzie skomentował zamieszanie związane z wprowadzeniem ustawy w życie.

Rząd Prawa i Sprawiedliwości przyzwyczaił opinię publiczną do nagłych zwrotów akcji i do szybkiego przerzucania piłeczki na inne boisko polityczne. Nie inaczej było w ostatni piątek. W ekspresowym tempie, niespodziewanie, ze złamaniem przepisów Regulaminu Sejmu, Sejm odrzucił weto Senatu do ustawy „Lex TVN”. Teraz ustawa jest na biurku Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Prezydent ma trzy możliwości do wyboru: podpisanie ustawy, skierowanie jej do Trybunału Konstytucyjnego lub weto. Ustawa „Lex TVN” narusza zasady konstytucyjne oraz standardy praw człowieka.” – rozpoczął Bodnar.

We wspomnianym felietonie napisał także, co według niego powinien zrobić w zaistniałej sytuacji prezydent Andrzej Duda, a na końcu zwrócił się bezpośrednio do głowy naszego państwa. „Słowem, wysłanie ustawy „Lex TVN” to nie jest wyjście z trudnej sytuacji przez Prezydenta. To będzie jego współudział w niszczeniu wolności mediów i demokracji. Dlatego należy domagać się od Prezydenta tylko i wyłącznie weta. Prezydencie, jeszcze możesz…” – stwierdził były RPO. Cały felieton Bodnara można przeczytać na portalu „natemat.pl”.

Czytaj dalej

Foto: youtube/polsatnews.pl, youtube/RMF24
Źródło: natemat.pl