Anna Lewandowska nie wytrzymała i zabrała głos. Ostrymi słowami uderzyła w PiS! „To po prostu nieludzkie”

Od kilku dni tematem numer jeden w polskich mediach jest śmierć 30-letniej Izabeli. Kobieta zgłosiła się w 22. tygodniu ciąży do szpitala w Pszczynie, gdzie stwierdzono u niej bezwodzie oraz wady wrodzone płodu. Według relacji pełnomocnika rodziny, lekarze postanowili nie decydować się na aborcję, a poczekać na obumarcie płodu. Tak też się stało, a niecały dzień później śmierć poniosła także Pani Izabela.

Wypowiedzieć się na ten temat postanowiła Anna Lewandowska. Udzieliła ona wywiadu dla portalu „Gazeta.pl”, gdzie opowiedziała o swoich odczuciach związanych z zaistniałą sytuacją. „Złość. Niemoc. Frustrację. Ból. Naprawdę nie mogę tego zrozumieć, jak w XXI wieku może dochodzić do takiej sytuacji, w której lekarze stoją przed wyborem: życie kobiety albo prokuratura” – stwierdziła. Lewandowska udostępniła na swoim Instagramie grafikę z hashtagiem #AniJednejWięcej. Zapytana o ten ruch powiedziała: „Dla mnie to wyraz jedności ludzi, którzy szanują to, że każdy powinien mieć prawo wyboru w kwestiach swojego zdrowia i życia. Nikt nie powinien zmuszać kobiety do heroizmu. Jestem osobą wierzącą, w sytuacji „próby” zapewne nie poddałabym się aborcji – ale jeśli od tego zależałoby moje życie i przyszłość moich córek? Nie wiem. Wiem na pewno, że nikt nigdy nie powinien nikomu narzucać – ani jednej, ani drugiej decyzji„.

Zapytana została także o to, co powiedziałaby Polskom w tych tragicznych okolicznościach. „Powiedziałabym: rozumiem Was. Też bym się bała. Mówię „bym”, bo mieszkam na co dzień w Monachium. Ale pamiętajcie, że w Polsce mam rodzinę, przyjaciółki. Niedawno żona mojego brata urodziła. Naprawdę rozumiem ten strach i uważam, że jest w pełni uzasadniony, bo ciągle nie mogę uwierzyć w to, że pani Izabela z Pszczyny zmarła w taki sposób. Jeśli okaże się faktycznie, że lekarze nie podjęli odpowiednich działań ze względu na strach przed konsekwencjami prawnymi, to jest to po prostu przerażające. Prawo, które popycha ludzi do nieudzielenia komuś pomocy, jest niegodne i niezgodne ani z zasadami moralnymi, ani z wiarą. To po prostu nieludzkie” – oznajmiła.

Czytaj dalej

Foto: youtube/JastrzabPost
Źródło: kobieta.gazeta.pl