Duda zawetował ustawę „lexTVN”. Jest mocny komentarz Donalda Tuska!

Przypomnijmy, Senat przegłosował 9 września bieżącego roku odrzucenie zmiany głośnej ustawy o radiofonii i telewizji. 17 grudnia media obiegła wiadomość o powrocie tematu ustawy „lex TVN”. Sejmowa komisja kultury w piątek niespodziewanie wznowiła prace nad nią, a posłowie Prawa i Sprawiedliwości zagłosowali przeciw uchwale Senatu o jej odrzuceniu. Teraz projekt trafił w ręce głowy państwa, Andrzeja Dudy.

Dziś odbyła się konferencja prezydenta, podczas której, ku zaskoczeniu wielu osób, poinformował o zawetowaniu wspomnianej ustawy. Duda stwierdził, że odsyła ją do Sejmu w celu ponownego rozpatrzenia. Jako jeden z powodów swojej decyzji podał, iż nie chce kolejnych sporów. „Decyzja została podjęta. Odmawiam podpisania nowelizacji i kieruję ją do Sejmu do ponownego rozpatrzenia. Wetuję ją” – mówił. Prezydent wyjaśnił, że brał pod uwagę m.in. postanowienia polsko-amerykańskie traktatu o wzajemnych stosunkach gospodarczych, po czym dodał, że umowy trzeba dotrzymywać. „Jeśli ją zawarliśmy, musimy jej dotrzymywać. Jeśli my nie będziemy dotrzymywać umów, inni też ich nie będą dotrzymywali” – oznajmił.

Jak wiadomo, przewodniczący Platformy Obywatelskiej, Donald Tusk, był jednym z orędowników protestu przeciwko wprowadzeniu ustawy. „Skapitulowali przed pandemią i drożyzną, ale idą na wojnę z wolnymi mediami. Będę w niedzielę o 19 na Krakowskim Przedmieściu.#lexTVN” – napisał wówczas. W sieci pojawiało się wiele głosów mówiących, że wspomniane protesty nie mają żadnego skutku. Tuż po decyzji prezydenta Dudy, Tusk postanowił odpowiedzieć wspomniane komentarze jednym wpisem. „Ulica i zagranica (Ameryka), czyli presja ma sens. Niech nikt już nie mówi, że nie warto, że się nie da, że nic nie możemy. Możemy i musimy” – napisał.

Czytaj dalej

Foto: youtube/Onet News, facebook.com/donaldtusk
Źródło: twitter.com/donaldtusk, wydarzenia.interia.pl