Hołownia żegna Olszewskiego. Jego wzruszający wpis wyciśnie z Ciebie łzy

Wczoraj w wieku 88 lat zmarł były premier Polski, Jan Olszewski. Znany polski dziennikarz oraz osobowość telewizyjna, Szymon Hołownia, postanowił go pożegnać obszernym postem na Facebooku. Jego wzruszający wpis zdecydowanie daje do myślenia. W ciągu godziny uzyskał już prawie 1 tysiąc reakcji.

Mój o wiele mądrzejszy ode mnie znajomy, Piotr Cywiński, dyrektor Muzeum Auschwitz – Birkenau, napisał na swoim wallu: Nad tą salą ciąży żądanie urzędu prokuratorskiego orzeczenia najwyższej, wyjątkowej w naszym ustawodawstwie kary – kary śmierci. Jako oskarżyciel posiłkowy nie mam uprawnień do wypowiadania się w tej kwestii. Ale zdaję sobie sprawę, że Ten, który był ofiarą tej zbrodni, byłby temu żądaniu przeciwny.” – Jan Olszewski (1930-2019) – rozpoczął Hołownia.

Tak, wiem. Politycznie nie do końca moja bajka, ale nie sposób nie pożegnać sąsiada (mieszkał na podwórku obok, niemalże codziennie widzieliśmy się w spożywczaku). A w procesie ks. J. Popiełuszki, wygłosił powyższe zdanie. Tu wielkość spotyka się z sumieniem. Człowieczeństwo z mądrością. Historia z wyjątkowością. Pamiętajmy, że owo zdanie padło.

***

Czytam przewijające się teraz w mediach wspomnienia o Janie Olszewskim i dociera do mnie, że zafiksowany na swojej (krytycznej) ocenie jego politycznego epizodu, przegapiłem piękne życie naprawdę dużego formatu człowieka. To swoją drogą smutne, że czasem aż śmierci trzeba, by uwolnić nas z szuflad, w których zamknęli nas w swoich głowach inni.

Niech odpoczywa w pokoju – zakończył.

Źródło: facebook.com/szymonholowniaoficjalny
Foto: youtube/Mariusz Krzemień, youtube/Telewizja Republika