Jest stanowcza reakcja zarządu TVN ws. ustawy „lex TVN”! „Doszło do zamachu na wolne media”

Przypomnijmy, Senat przegłosował 9 września odrzucenie zmiany głośnej ustawy o radiofonii i telewizji. Dzisiaj media obiegła wiadomość o powrocie tematu ustawy „lex TVN”. Sejmowa komisja kultury w piątek niespodziewanie wznowiła prace nad nią, a posłowie Prawa i Sprawiedliwości zagłosowali przeciw uchwale Senatu o jej odrzuceniu. Kontrowersje wywołał również fakt, że Łukasz Mejza, który niedawno zapowiedział, iż wystąpił do Marszałek Sejmu o urlop od pracy poselskiej, był dziś obecny na sali obrad, wspomagając partię rządzącą w głosowaniu. 

Ustawa została przegłosowana przez posłów Prawa i Sprawiedliwości w ekspresowym tempie i trafi teraz na biurko prezydenta naszego kraju, Andrzeja Dudy. Sytuacja ta szybko odbiła się echem w mediach na całym świecie. Głos zabrał zarząd TVN Grupy Discovery i Discovery Inc. „W Sejmie doszło do bezprecedensowego zamachu na wolne media. To działanie wymierzone w największego i najważniejszego polskiego sojusznika, bo to na Stanach Zjednoczonych opiera się polskie bezpieczeństwo i duża część polskiej gospodarki” – czytamy w komunikacie zarządu. Sytuację skomentował także na Twitterze Chargé d’Affaires USA w Polsce, Bix Aliu.

Stany Zjednoczone są skrajnie rozczarowane dzisiejszym przyjęciem ustawy medialnej przez Sejm RP. Oczekujemy, że Prezydent Duda będzie działać zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami, aby wykorzystać swoje przywództwo do ochrony wolności słowa i działalności gospodarczej” – napisał. Na ten wpis odpowiedział poseł Platformy Obywatelskiej, Borys Budka. „W obecnej sytuacji międzynarodowej, zwłaszcza w obliczu możliwej eskalacji agresji rosyjskiej na Ukrainie i ciągłych prowokacji Łukaszenki, trzeba być skrajnie nieodpowiedzialnym, by rozpętać konflikt ze Stanami Zjednoczonymi. To działanie wbrew polskiej racji stanu. #LexTVN” – stwierdził.

Czytaj dalej

Foto: YouTube.com Sejm TV screen
Źródło: natemat.pl, twitter.com/USAmbPoland, twitter.com/bbudka