Kwaśniewski przerwał milczenie. Były prezydent ostro uderzył w PiS! „To gruby błąd”

Były prezydent Polski, Aleksander Kwaśniewski, pojawił się w roli gościa w programie „Fakty po faktach”. Poruszono wiele tematów, między innymi konflikt rosyjsko-ukraiński oraz wybór Olafa Scholza z SPD na nowego szefa niemieckiego rządu po 16 latach rządów Angeli Merkel. Wypowiedział się także na temat polityki uprawianej przez Prawo i Sprawiedliwość, a jego słowa nie przypadną do gustu partii rządzącej.

We wtorek odbyła się wideorozmowa prezydenta USA Joe Bidena z prezydentem Rosji, Władimirem Putinem. Przed nią Biden konsultował się z władzami wielu krajów, m.in. Włoch czy Niemiec, a na liście tej zabrakło Polski, co nie umknęło Kwaśniewskiemu. Stwierdził on, że Polska „stoczyła się”, jeśli chodzi o sprawy zagraniczne, co jest bezpośrednim ciosem w Prawo i Sprawiedliwość. „Oto Polska stoczyła się do takiego miejsca w polityce zagranicznej, że nas nikt nawet nie pyta o sprawy tak zasadnicze, jak to, co się dzieje z Ukrainą i na naszej wschodniej flance. Powiedzieć, że to jest upadek, to mało powiedzieć” – mówił.

Kwaśniewski odniósł się także do rzekomych słów Jarosława Kaczyńskiego, który na jednym z ostatnich spotkań z parlamentarzystami jego partii, podobno stwierdził, że „Niemcy chcą budować IV Rzeszę”. „To jest błąd. Takie łatwo rzucane określenia pod tytułem „IV rzesza”, odbijają się szerokim echem w Niemczech. Wywołują niezrozumienie, a często złość. To nie jest żadna polityka, tylko napinanie relacji, które powinny być dobre i pragmatyczne.[…] To trzeba chronić i szanować. Politycznie też możemy się dogadać, jeśli tylko chcemy. Jednak PiS używa tej retoryki antyniemieckiej dla konsolidowania swojego elektoratu, to gruby błąd – powiedział.

Czytaj dalej

Foto: youtube/Fakty RMF FM, youtube/naTemat.pl
Źródło: tokfm.pl, natemat.pl