Ten list to HIT! Lekarz o Owsiaku i WOŚP

13 stycznia odbędzie się 27 już finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Jak za każdym razem jest o tym głośno, a zwolennicy prawicy zaczynają podcinać Jerzemu Owsiakowi skrzydła. Wesprzeć go postanowił kardiochirurg Dr n. med. Leszek Bęc. Ten list to hit i na ten moment ma już 15 tysięcy polubień oraz 15 tysięcy udostępnień.

NADAL POMAGASZ OWSIAKOWI? NAPRAWDĘ DAJESZ „NA OWSIAKA”? GŁUPCZE! Coś Ci powiem. Kupowałaś / kupowałeś ostatnio mąkę? Kilogram kosztuje jakieś 2 złote. W Biedronce 1,50PLN. A może kupowałaś /kupowałeś kurczaka? Pół kilograma za 5,99PLN. Pół kurczaka będzie lepszym przykładem. Widziałaś / widziałeś kiedyś skarpetki dla noworodka? No pewnie. Reklamy, sklepy. Na allegro dostaniesz trzypak za 20 złotych. Setka wódeczki? Mało, co? Popatrz na swoją dłoń. Niczego sobie. Zapamiętaj te z pozoru nieistotne wiadomości. Przydadzą się. A teraz wyobraź sobie, że te skarpetki są za duże. Bo pół kilo (Twoje właśnie kupione pół kurczaka) jest całym człowiekiem. Twoja dłoń jest dokładnie tej wielkości. Skarpetki noworodkowe (te za 20 złotych) używasz i owszem – jako czapkę, bo pasują na głowę, a nie na stopę. Przy operacji nie jesteś w stanie obłożyć pola operacyjnego, bo serwetki chirurgiczne są za ciężkie. Tak uciskają na te pół kurczaka, że nie jest w stanie oddychać nawet dzięki respiratorowi. Obkładasz więc sterylnymi chusteczkami higienicznymi. Wykonujesz nacięcie na klatce piersiowej. Całe 2,5cm, żeby dostać się do aorty. Uważasz na każdy ruch, bo możesz unieść niechcący całego pacjenta ponad stół operacyjny. – rozpoczął.

Setka wódki? Starczy na raz, co nie? Pięćdziesiąt mililitrów krwi jest w tym pół-kilogramie.
Dwa milimetry za daleko i jest po sprawie. Odsysasz całą krew w ciągu 5 sekund.
Przyjechał karetką dla noworodków, nawet go nie było widać w tym inkubatorze. Karetka z dużym sercem WOŚPu na tylnej szybie.
Respirator z logo WOŚPu. Tłoczy kilka -kilkanaście mililitrów powietrza na jeden oddech. Ty potrzebujesz cale pół litra na jeden oddech.
Inkubator z logo WOŚPu. Grzeje. Ty włączasz ogrzewanie albo zakładasz sweter.
Pompy tłoczące leki i nawodnienie. po mililitrze na godzinę. Ty wypijasz szklankę, jak Ci się chce pić. Znowu to cholerne serduszko na pompach.
Kto go ratuje? Mój szef, który operuje? A może ja, bo Mu asystuję? A może anestezjolog, bo go utrzymuje przy życiu? Pediatra, która go „wyciągnie” do magicznej wagi 2,5kg? Pielęgniarki? A może Owsiak?
Ratujesz go Ty. Ratujemy go … MY, NARÓD POLSKI.
A to tylko jeden z przykładów.
Nadal pomagasz „Owsiakowi”?
To Ci powiem. Pomagasz dziecku.
A głupcem jest ten, kto nie ratuje swoich dzieci.

Dr n. med. Leszek Bęc
specjalista kardiochirurg
Herz-Zentrum Bodensee
Konstancja, NIemcy. – zakończył.

Źródło: facebook.com/leszek.bec
Foto: YouTube.com Nasze Slubice PL