ONZ weźmie się za Szumowskiego?! 17-latek złożył na niego skargę do Rady Praw Człowieka

Koronawirus, czyli naukowo wirus SARS-CoV-2 wciąż sieje spustoszenie. Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 6 356 przypadkach zakażeń, 208 przypadkach śmierci i 375 wyzdrowieniach w Polsce. Minister Zdrowia, prof. Łukasz Szumowski wprowadził m.in. zakaz przemieszczania się, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusowi. 17 -letni Mikołaj Wolanin postanowił złożyć na niego skargę do Rady Praw Człowieka w ONZ.

Wprowadzane w Polsce ograniczenia mające na celu walkę z koronawirusem są potrzebne. Należy jednak zauważyć, że muszą być wprowadzane zgodnie z prawem! Zakaz poruszania się czy ograniczenie manifestowania własnej religii, rzecz jasna, należało wprowadzić, lecz należy zauważyć, że zostały one wprowadzone bezprawnie. Minister Łukasz Szumowski, wydając swoje rozporządzenia, przekroczył daną mu delegację ustawową i tym samym złamał Konstytucję oraz Międzynarodowy Pakt Praw Obywatelskich i Politycznych. Tym samym w sposób bezprawny ograniczone zostały prawa człowieka (MPPOiP oraz Konstytucja dozwalają na to tylko w trybie ustawowym), co skutkuje tym, że konieczne jest podjęcie odpowiednich kroków” – pisze na swoim Facebook’u.

Należy bowiem zauważyć, że nawet w najtrudniejszej sytuacji organy państwowe muszą przestrzegać obowiązującego ich prawa, o czym pisał m.in. Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar. Dlatego też zdecydowałem się na złożenie skargi w ramach Procedury Specjalnej na działania ministra do Rady Praw Człowieka ONZ, wskazując na to, że część ograniczeń została wprowadzona bezprawnie, choć, rzecz jasna, słusznie. Mam nadzieję, że Rada wyda odpowiednią instrukcję w tej sprawie i zobowiąże ministra do naprawy tej sytuacji oraz wprowadzenia tych ograniczeń, tym razem, w sposób całkowicie legalny. Równocześnie zasadne wydaje się powiadomienie jak największej liczby osób o tej sprawie. Dlatego gorąco zachęcam do udostępniania posta” – czytamy.

Czytaj dalej

Foto: youtube/TVP Info
Źródło: facebook.com/mikolajwolanin1