Owsiak nie podpisał listu otwartego do PiS. Prezes WOŚP wytłumaczył dlaczego!

Od kilku godzin dostaję pytania o podpisanie listu otwartego w sprawie sytuacji na granicy polsko-białoruskiej” – rozpoczął swój wpis prezes Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, Jurek Owsiak. Nawiązuje on w nim do listu otwartego, który skierowany ma zostać do Prawa i Sprawiedliwości, a dotyczy on tragicznej sytuacji migrantów na granicy polsko-białoruskiej. Wyjaśnił, dlaczego nie zamierza się pod nim podpisać.

Chciałbym, żeby to było jasne – szanując tych, którzy do mnie się zwracają, jako Kawaler Orderu Uśmiechu nie będę pisał ani podpisywał żadnego listu do osób, które odpowiadają za tę sytuację. Wszystkie te osoby zachowały sie okrutnie, źle. Od początku nie informując nas – społeczeństwa o tym, co naprawdę dzieje się na granicy, doprowadzając do wszelkiej blokaty poprzez wprowadzenie stanu wyjątkowego i nie zgadzając się na działania ratowników medycznych, ponoszą winę za utratę życia i zdrowia tych, którzy na polskiej granicy cierpią. Nie będę podpisywać sie pod czymś, co po prostu nie ma sensu. I tak tego nie przeczytają i na każdy podobny apel są głusi.
Fundacja WOŚP już dwa tygodnie temu w rozmowie z ratownikami medycznymi – wolontariuszami zadeklarowała, że gotowa jest ich wesprzeć, jak tylko będą mogli dotrzeć do migrantów. Brak zgody na ich działanie jest największym oskarżeniem dla wszystkich, którzy powinni ten problem rozwiązywać a nie go zaogniać
” – kontynuuje.

W czasie 2 wojen światowych sanitariusze, ludzie ze znakiem Czerwonego Krzyża mieli możliwość działania i niesienia pomocy. Według mnie Polski Czerwony Krzyż pokazał najgorszą twarz w swojej historii. Będziecie się tego wstydzili. Rzecznik Praw Dziecka dał wypowiedź, które dyskredytuje jego urząd. Jego wypowiedzi są dowodem, że to nie system, tylko my powinniśmy próbować rozwiązać tę sytuację.
Wspierajcie fundacje, które tam są, i mimo tego że został wprowadzony stan wyjątkowy, one cały czas robią, co mogą, żeby realnie pomóc. Nie piszmy do tych, ktorzy pokazywali pornografię i nakręcali w Polakach spiralę nienawiści w stosunku do uchodźców. Każda inicjatywa, która realnie może pomóc – jest ważna. Ale na pewno nie jest to pisanie listu do osób, którzy od samego początku wprowadzają dezinformację i na żadne apele nie reagują.
Pozostaje nam obywatelom wziąć sprawy w swoje ręce. Chociaż wiem, że nie jest to łatwe i dlatego zachęcam Was do wpłacania na moją zbiórkę na rzecz Fundacji Ocalenie, bo wiem, że oni chcą i potrafią pomóc https://www.facebook.com/donate/630807094993590. Zachęcam także, aby wspomagać organizacje z Grupy Granica.
Mój Order Uśmiechu pełen zawstydzenia chowam głęboko do szuflady
” – zakończył.

Czytaj dalej

Foto: youtube/gazeta.pl, gacebook.com/jerzyowsiak
Źródło: facebook.com/jerzyowsiak