Owsiak wbił szpilę Morawieckiemu i przebojowo zwrócił się do Norwegów! „Chciałbym bardzo przeprosić za…”

W sieci głośno jest o słowach premiera Mateusza Morawieckiego, który w sobotę na Ogólnopolskim Kongresie Dialogu Młodzieżowego uznał, iż Norwegia żeruje na wojnie w Ukrainie. „Nadmiarowe zyski Norwegii z ropy i z gazu przekroczą sto miliardów euro. To jest pośrednie żerowanie na wywołanej przez Putina wojnie. Drodzy norwescy przyjaciele, to nie jest sprawiedliwe” – powiedział wówczas. Na te słowa zareagował m.in. Jerzy Owsiak, szef WOŚP. Ten wpisem na Facebook’u zwrócił się do Norwegów i przeprosił za zachowanie szefa polskiego rządu.

Do Przyjaciół Norwegów
Chciałbym bardzo przeprosić za słowa premiera Polski, pana Morawieckiego. Nie dość, że głupie, niemądre, to wypowiada je człowiek, który sam, jeśli chodzi o pieniądze (i to te pieniądze nasze – publiczne) nie może się ze wszystkim połapać.
Drodzy Przyjaciele Norwedzy, życzę Wam jeszcze pomnażania Waszych zysków, ponieważ wiem, że potraficie pieniądze fantastycznie dzielić, pomagając innym – między innymi Polsce, która otrzymała od Was ponad 809 milionów euro wsparcia z Funduszy Norweskich. Dzięki, że wykazujecie zrozumiałą ostrożność przy wypłacaniu tych pieniędzy.
Poznałem Was i Wasz system pracy, wartości, szacunku dla drugiego człowieka, kiedy z Waszą pomocą uruchamialiśmy program nauki pierwszej pomocy w polskich szkołach podstawowych. 16 lat temu byliście zachwyceni, że chcemy przeszkolić wszystkie dzieci w blisko 40-milionowym kraju. Spotkaliśmy się z Wami w miejscowości Stavanger, kiedy kupiliśmy od Was pierwszą partię fantomów do nauki pierwszej pomocy. Firma Laerdal to światowy potentat w ich produkcji i od samego początku wszystkich rozmów, wizyt, zakupów dokonywaliśmy z udziałem właściciela firmy, Pana Laerdala. Interesował się wszystkim, a sposób, w jaki prowadził swój biznes, zachwycił nas od samego początku. Pojęcie „rodzinna firma” ma tutaj przeogromne znaczenie
” – pisze Owisak.

Po dzień dzisiejszy przeszkoliliśmy blisko 3 miliony dzieci. Niestety kompletny brak wizjonerstwa u każdego ministra edukacji na przestrzeni tych 16 lat nie pozwolił ustanowić nauki pierwszej pomocy przedmiotem obowiązkowym, a i tak dzięki dzielności naszych instruktorów i tysięcy nauczycieli po dziś dzień staramy się docierać do polskich dzieci w polskich szkołach.
Kochana Norwegio, spokojnie poświęciłbym wszystkie pieniądze świata, wierząc Wam, że rozdzielicie je uczciwie, nie rozdacie ich. I wierzę, że gdybyście mieli wpływ na światową gospodarkę, bylibyście najlepszym bankierem i gospodarzem tych pieniędzy.
Tak na koniec, przepraszając jeszcze raz za słowa premiera: My Polacy bardzo ciężko i solidnie pracujemy na budowanie naszego dobrobytu. Ci, którzy to robią, robią to z całego serca i tak samo są zaangażowani we wspierani tych, którzy potrzebują pomocy. I na pewno, proszę mi wierzyć, nawet przez ułamek sekundy nie myślą o tym, aby ta pomoc miała właśnie przyjść od Was w postaci Waszych pieniędzy. Są one Wasze i niech takimi pozostaną
” – zakończył.

Czytaj dalej

Foto: youtube/Kancelaria Premiera, Wikimedia Commons
Źródło: facebook.com/jerzyowsiak, wiadomosci.onet.pl