PiS chce uczyć w szkołach strzelania z broni, pomysł skrytykował gen. Skrzypczak. „Polityków jakiś obłęd ogarnął…”

W ostatnich dniach sieć obiegła zaskakująca wiadomość. Sekretarz Ministerstwa Obrony Narodowej, Marcin Ociepa poinformował, iż trwają konsultacje między Ministerstwem Obrony Narodowej i Ministerstwem Edukacji i Nauki, aby od 1 września wprowadzić do szkół obowiązkowe lekcje przysposobienia obronnego. W szkołach podstawowych dzieci uczone będą budowy broni, lecz nie będą to tylko zajęcia teoretyczne. Absolwenci szkół średnich mają posiadać umiejętność strzelania z broni zarówno krótkiej, jak i długiej.

Portal „natemat.pl” sięgnął po opinię generała Waldemara Skrzypczaka. Ten nie ukrywał swojej krytyki, co do pomysłu partii rządzącej. „Ja w szkole średniej miałem przysposobienie obronne i dla mnie to żadna nowość. Do tego pewnie trzeba wrócić, ale istotą tego przedmiotu nie jest nauka strzelania. Z umiejętności strzelania robi się demoniczną umiejętność, a to nie jest najważniejsze. Trzeba umieć zachować się w obliczu zagrożenia bezpieczeństw” – mówił. Gen. Skrzypczak stwierdził, że ważniejsze od umiejętności strzelania jest to, aby szkoły uczyły m.in. gdzie są schrony oraz jak się zachowywać podczas różnego rodzaju alarmów.

Generał wymierzył również cios wprost w polityków. „Szczególnie posłowie nakręcają taką atmosferę: Każdy w domu ma mieć karabin i ma nim strzelać. Polityków jakiś obłęd ogarnął” – powiedział. Na argument, że umiejętność obsługiwania się bronią ma zwiększyć bezpieczeństwo obywateli, zareagował w jednoznaczny sposób. „Bzdura, co mi z tego, że nauczę młodzież strzelać, jak młodzież nie będzie wiedziała, jak zachować się w obliczu broni masowego rażenia” – stwierdził. Gen. Skrzypczak zgadza się jednak, iż zajęcia proobronne powinny się odbywać, lecz w inny sposób. „Ona musi być rozumiana nie przez pryzmat karabinu, ale przez pryzmat bezpieczeństwa dzieci i kobiet. Żaden polityk nie powiedział o tej edukacji w tych kategoriach, tylko o karabinie w domu, w szafie. Na działce i w ogródku karabin. O co tu chodzi?” – oznajmił.

Czytaj dalej

Foto: youtube/Onet News, youtube/Radio ZET
Źródło: natemat.pl