PiS właśnie wprowadziło trzy nowe podatki. Chcą zadbać o zdrowie Polaków

Prawo i Sprawiedliwość wprowadza w życie trzy nowe podatki. Jak twierdzi resort zdrowia, wprowadzone zostaną one w trosce o zdrowie i samopoczucie wszystkich Polaków. Na pierwszy ogień poszedł cukier. Jak donosi portal „innpoland.pl”, z problemem nadwagi i otyłości zmaga się w Polsce 58,8% mężczyzn i 41,1% kobiet.

Polskie dzieci należą do najszybciej tyjących w całej Europie, a jako główny powód tych problemów wskazuje się na zbyt duże spożycie słodkich napojów. Dlatego rząd premiera Mateusza Morawieckiego planuje wprowadzić opodatkowanie napojów z dodatkiem monosacharydów, disacharydów, oligosacharydów, środków spożywczych zawierających te substancje zastosowane ze względu na swoje właściwości słodzące, substancji słodzących,a także kofeiny, guarany lub tauryny. Opodatkowane zostać mają również tzw. „małpki”, czyli małe butelki alkoholu.

Te według statystyk są wśród Polaków z roku na rok coraz bardziej popularne. „Przedsiębiorcy prowadzący sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży na podstawie zezwolenia będą zobowiązani do wniesienia opłaty związanej ze sprzedażą napojów alkoholowych o objętości nieprzekraczającej 300 ml” – stwierdzili autorzy projektu. Rząd chce zwalczać również suplementy diety. Polacy mają nadmiernie ich używać, więc opodatkowane zostaną reklamy tychże produktów. Dochody wytworzone z racji wprowadzenia wspomnianych podatków mają wpłynąć do Narodowego Funduszu Zdrowia.

Czytaj dalej

Foto: flickr/Kancelaria Premiera
Źródło: innpoland.pl