Prawo i Sprawiedliwość zmienia prawo dotyczące łapówek! Będą chronić swoich ludzi?

Prawo i Sprawiedliwość wprowadza kolejną szokującą nowelizację. Od momentu przejęcia przez nich władzy w naszym kraju zmienionych oraz dodanych zostało wiele ustaw. Teraz PiS po cichu chce zmienić prawo w Kodeksie Karnym, które dotyczyć ma łapówek. Ustawa pełna jest absurdów, co wytknąć postanowili reprezentanci opozycji.

Wyciągacie spod odpowiedzialności za łapownictwo w sektorze publicznym waszych własnych prezesów. […] Jeżeli przyjmiecie tę poprawkę, to wasz kolega, np. prezes PKN Orlen, nie będzie podlegał odpowiedzialności karnej za to przestępstwo” – skomentował w Sejmie pomysł Prawa i Sprawiedliwości, Borys Budka, polityk Platformy Obywatelskiej. Opozycja w odniesieniu do ustawy pytała, czy jest to błąd, czy zalegalizowanie łapownictwa. PiS broni się, że ustawa przygotowywana była przez 3 lata. Szybko jednak zweryfikowali ją eksperci z Krakowskiego Instytutu Prawa Karnego. Błędy wyliczyli, aż na 110 stronach.

Poprawki wprowadzone na etapie prac senackich doprowadziły do powstania kolejnych błędów w zakresie przepisów korupcyjnych, w szczególności do tego, że typy przestępstw łapownictwa w sektorze publicznym (art. 228 k.k., art. 229 k.k.) nie będą miały zastosowania do spółek osobowych z udziałem Skarbu Państwa, samorządu terytorialnego lub państwowych osób prawnych” – poinformowali. W skrócie oznacza to, że prezesi państwowych spółek nie będą odpowiadać za korupcję. W internecie już huczy na temat tego, że jest to kolejna ustawa wprowadzona przez PiS, aby chronić swoich.

Foto: pixabay.com
Źródło: innpoland.pl