Prezydent Bydgoszczy utarł nosa PiS. W ostrych słowach skrytykował “Polski Ład” rządu!

Gościem w “Mówią Prezydenci”, programie podcastowym Michała Kolanko dla dziennika “Rzeczpospolita”, był prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski. Rozmowa w pewnym momencie przeszła na temat nowego programu rządu Prawa i Sprawiedliwości, Polskiego Ładu. Bruski nie ukrywał swojej dezaprobaty, co do jego wprowadzenia, krytykując pomysł PiS w ostrych słowach.

Przechodzimy z naprawdę dobrego systemu finansowania i planowania przyszłości miasta na bardzo chaotyczny, w którym będziemy czekali na to, czy ktoś nam da środki lub nie. I przede wszystkim jest podstawowy zarzut wszystkich samorządowców: nie ma reguł gry w tych programach rządowych, są one bardzo uznaniowo dzielone” – mówił Bruski. Stwierdził on także, że Polski Ład jest gorszy dla finansów samorządów niż pandemia COVID-19.

Gorszą pandemią dla finansów samorządów były zmiany, które dokonywane są przez rząd, te z 2019 roku i zapowiadane w Polskim Ładzie, czyli ograniczanie wpływów samorządów do kasy miejskiej, czyli kasy mieszkańców. Samorządowcy, którzy niżej kłaniają się rządowi albo padają przed nim na kolana, mają większe szanse na uzyskanie środków od tych, którzy oczekują transparentności i wspierania samorządności” – oświadczył.

Czytaj dalej

Foto: youtube/Onet Rano, youtube/Kancelaria Premiera
Źródło: polityczek.pl, podcasty.rp.pl