Rewolucja w NFZ! Rząd wprowadza nowe zasady leczenia pacjentów

Rząd wprowadza diametralną zmianę w zasadach działania Narodowego Funduszu Zdrowia. Chodzi o sposób w jaki płacić będą od teraz lekarzom. Nowe zasady mają pomóc pacjentom w dostępie do lekarzy specjalistów. W jaki sposób? Mianowicie, celem NFZ jest zmniejszenie kolejek i poprawa wykonywanych usług.

Narodowy Fundusz Zdrowia planuje płacić lekarzom specjalistom za efekty leczenia, a nie za czas jego prowadzenia. Ma to pomóc w jakości wykonywanych usług. Zmiany wejdą w życie już w styczniu 2020 roku, a pierwsze odczują je punkty podstawowej opieki zdrowotnej(POZ). Nowe zasady mówią między innymi o tym, że lekarz POZ, który wyśle na pacjentów z grupy ryzyka na badania profilaktyczne będzie mógł liczyć na o 15% wyższą stawkę.

Na największą premię będzie mógł liczyć w przypadku pacjentów z ustabilizowanymi chorobami tarczycy, cukrzycą czy chorobami układu krążenia, którzy zdecydują się kontrolować chorobę u niego, zamiast u specjalisty” – informuje portal „INNPoland.pl”. Spowoduje to oczywiście mniejsze kolejki do specjalistów. Dodatkowo szpitale mogą liczyć na więcej pieniędzy, jeśli pacjent już dwa tygodnie po wyjściu ze szpitala trafi na rehabilitację, co poskutkuje jego szybszym powrotem do pracy.

Czytaj dalej

Foto: youtube/Uwaga! TVN
Źródło: innpoland.pl