Rząd skłamał w sprawie środków z UE dla uchodźców?! Ujawniono, ile pieniędzy dostała Polska, olbrzymia kwota!

Od początku wybuchu wojny na Ukrainie do Polski przybyło już ponad 2 miliony uchodźców. Nasz kraj może liczyć na pomoc Unii Europejskiej, polscy rządzący zarzucają jej jednak, że wsparcie jest niewystarczające. „Potwierdzam to, że żadnego nowego finansowania nie otrzymaliśmy. Otrzymaliśmy jedynie zgodę na przesunięcie jednej szufladki w naszej własnej szafie do drugiej szufladki w tej samej szafie” – mówił jakiś czas temu premier Morawiecki. Szef rządu 13 kwietnia napisał także list do przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, gdzie apelował o dodatkowe środki. Według obliczeń rządu, do końca 2022 roku potrzebne na ten cel będzie 11 mld euro. Jak się okazuje, rząd nie sięgnął jeszcze nawet po dostępne już pieniądze.


Dziennikarz TVN24, Maciej Sokołowski przeprowadził wywiad z odpowiedzialną za politykę dotyczącą uchodźców z Ukrainy komisarz Ylvą Johansson. Zapytana o zarzuty polskich rządzących jakoby pieniądze były niewystarczające lub też nasz kraj w ogóle ich nie otrzymał, stwierdziła, że jest to nie prawda. Poinformowała także, że Polska nie sięgnęła jeszcze po fundusze od Unii. „Czy uzasadnione są twierdzenia polskiego rządu, że Unia nie przekazuje pieniędzy na pomoc dla uchodźców z Ukrainy, że Polska nie otrzymała jeszcze żadnych pieniędzy na pomoc dla Ukraińców?” – zapytał Sokołowski. „Nie, to nie jest prawda.[…] Istotne jest, żebyśmy mieli wystarczająco środków dla tych, którzy otwierają swoje domy, na opłacenie szkół, służby zdrowia i innych celów. Dlatego przygotowaliśmy duże finansowanie dostępne dla najbardziej dotkniętych krajów Unii i ważne jest, by użyć tych pieniędzy, które są dostępne teraz, bo potrzeby też są teraz. Koszty są ponoszone w tym momencie i fundusze też powinny być wykorzystywane w tym momencie” – stwierdziła. Dopytana została następnie, ile pieniędzy otrzymał już nasz kraj.

Udostępniliśmy środki w wysokości około dwóch miliardów euro, które są teraz dostępne. To środki z funduszy spójności, które nie zostały wcześniej wykorzystane. Wyłożyliśmy już bezpośrednio dla Polski jakieś 540 milionów euro w formie prefinansowania. Jeszcze w tym miesiącu prześlę też pieniądze bezpośrednio z moich środków – komisarz do spraw wewnętrznych – dla Polski, która jest najbardziej dotkniętym krajem” – powiedziała. W dalszej części rozmowy stwierdziła, że Polska nie wykorzystała jeszcze dostępnych środków oraz wystosowała apel do rządzących, aby po nie sięgnąć już teraz. „Trzeba sięgnąć po środki, które są dostępne. Taki był też mój przekaz, gdy byłam w Warszawie dwa tygodnie temu.[…] Ważne jest, by skorzystać z tych środków już teraz, bo potrzeby są już teraz” – mówiła.

Czytaj dalej

Foto: youtube/polsatnews.pl
Źródło: tvn24.pl, newsweek.pl