Ten lek w Polsce stosuje około 200 tysięcy chorych. Już wkrótce ma zostać wycofany!

Od momentu przejęcia władzy przez Prawo i Sprawiedliwość wprowadzono w naszym kraju wiele zmian, które są szeroko komentowane przez społeczeństwo. Jedne z nich zyskują uznanie w oczach obywateli, drugie zaś są przekleństwem wielu Polaków. Co raczej nie powinno nikogo dziwić, największą frustrację wywołują wzrosty cen za żywność, paliwo czy leki.

W przypadku tego ostatnio nie wzrost cen jest największym problemem. Sytuacja jest znacznie gorsza, gdy któryś z leków zostaje wycofany ze sprzedaży. Już wkrótce taki problem mogą mieć osoby, chorujące na cukrzycę. Jak poinformował RMF24.pl na nowej liście leków refundowanych zabrakło preparatu Diaprel, który według nieoficjalnych statystyk, jest stosowany w naszym kraju przez około 200 tysięcy chorych. Brak tego leku spowoduje ogromne zamieszanie – zapowiadają lekarze, którzy wystosowali list do Ministerstwa Zdrowia.

Chorzy nie lubią zmian. Ja też wyznaję zasadę, zgodnie z którą nie zmienia się skutecznego leczenia, jeżeli leczenie jest skuteczne to każda zmiana wprowadza niepotrzebne zamieszanie. Skuteczność leczenia sprawdzamy nie tylko monitorując poziom cukru, lecz także oceniając poziom jakości życia pacjenta. Każda taka zmiana, nieuzasadniona stanem klinicznym, zawsze wprowadza zamieszanie i jakość życia obniża – stwierdził Krzysztof Strojek, pełniący funkcję konsultanta krajowego w dziedzinie diabetologii.

Źródło: Pikio.pl, twojezdrowie.rmf24.pl
Foto: Pixabay.com