Trzaskowskiemu puściły nerwy! Ostrą ripostą zaorał polityków PiS, którzy oskarżali go o awarię „Czajki”

W całym kraju mówi się obecnie o awarii oczyszczalni „Czajka”. Politycy Prawa i Sprawiedliwości obarczają winą prezydenta Warszawy, Rafała Trzaskowskiego. Jeden z nich, Janusz Kowalski domaga się nawet jego dymisji. „Działalność Rafała Trzaskowskiego na przykładzie oczyszczalni „Czajka”, a właściwie jej brak, wypełnia ustawową przesłankę „braku skuteczności w wykonywaniu zadań publicznych”. Zawieszenie Trzaskowskiego i ustanowienie zarządu komisarycznego w Warszawie staje się konieczne” – napisał.

Na liczne oskarżenia ze strony prawicy, obszernym wpisem odpowiedział wywołany to tablicy prezydent Warszawy. „Usunięcie awarii systemu przesyłowego ścieków do oczyszczalni Czajka jest moim i moich współpracowników absolutnym priorytetem.
Nie znamy dokładnych przyczyn awarii, ale wszystko wskazuje na to, że cały projekt tego rurociągu, jego wykonanie i – być może materiały użyte do budowy – były wadliwe. Ze wstępnych informacji wynika bowiem, że do awarii doszło na starym odcinku rur, a nie na tym, który w ubiegłym roku wymieniliśmy. Dziś ponosimy konsekwencje błędnej decyzji, podjętej w 2005 roku – o tym, że nie będzie budowana nowa oczyszczalnia na lewym brzegu Wisły.
Najpilniejszym zadaniem przed jakim stoimy jest budowa tymczasowego systemu przesyłowego ścieków, żeby jak najszybciej zatrzymać ich zrzut do Wisły. W ciągu najbliższych godzin poinformujemy, jakie rozwiązanie proponujemy. Dodam, że po wykryciu awarii rozpoczęliśmy ich ozonowanie tak, by maksymalnie je zneutralizować – byliśmy do tego przygotowani, bo wyciągnęliśmy wnioski z ubiegłorocznej awarii
” – czytamy.

Od wielu miesięcy intensywnie pracujemy nad budową nowego, alternatywnego rurociągu, który docelowo zastąpiłby ten wadliwie wykonany. Już w listopadzie 2019 roku wybraliśmy firmę, z którą sfinalizowaliśmy rozmowy, zlecając w marcu 2020 roku wykonanie wielowariantowej koncepcji nowego systemu przesyłu. W najbliższych tygodniach ITWH ma nam zarekomendować ostateczny wariant. Na podstawie tego eksperckiego opracowania, MPWiK uruchomi przetarg w formule „zaprojektuj i zbuduj”. Inwestycja będzie realizowana w obszarze Natura 2000, więc konieczne będzie uzyskanie wielu pozwoleń. Piszę o tym dlatego, że chcę jedną rzecz Państwu uzmysłowić: zaprojektowanie i zbudowanie nowego systemu przesyłowego ścieków przez Wisłę to nie jest coś, co da się zrobić w miesiąc. Pracujemy nad tym od listopada 2019.
Wbrew temu, co sugerują media rządowe, nie zlekceważyliśmy jakichkolwiek zaleceń. Już po zakończeniu ubiegłorocznej naprawy rurociągu prowadziliśmy jego przeglądy – wykonywane przez niezależnych ekspertów. Ostatni z nich zakończył się przedwczoraj i nie wykazał jakichkolwiek anomalii. Tym większym zaskoczeniem była dla nas wszystkich informacja o sobotniej awarii. Bo jeszcze dzień wcześniej, zdaniem ekspertów, nic jej nie sygnalizowało.
Zleciłem MPWiK prowadzenie codziennych badań jakości wody poniżej miejsca zrzutu ścieków. Jesteśmy w stałym kontakcie z władzami miast leżących wzdłuż Wisły.
Będę Państwa na bieżąco informował o wszystkich działaniach jakie podejmujemy, aby jak najszybciej usunąć awarię
” – zakończył.

Czytaj dalej

Foto: youtube/Onet News
Źródło: facebook.com/rafal.trzaskowski, natemat.pl