TVP odebrała nagrodę laureatowi konkursu. Organizatorka zaorała telewizję! „To jest niedopuszczalne”

Na światło dzienne wyszła decyzja Telewizji Polskiej, która wywołała ogromne poruszenie w sieci. Kieleckie Biuro Wystaw Artystycznych od lat organizuje konkurs plastyczny. Również od kilku lat jedną z nagród – „Przedwiośnie” – fundował lokalny oddział telewizji publicznej, TVP3 Kielce. W tym roku laureat nagrody jednak nie dostanie, gdyż TVP uznało, iż wartości wygranej pracy nie zgadzają się z wartościami telewizji.

W tym roku konkurs plastyczny „Przedwiośnie” wygrał Krzysztof Zając. Dzieło, które wykonał artysta, przedstawiało rozdartą w połowie Polską flagę, która powiewała w dwie różne strony. Miała reprezentować różne poglądy Polaków. Jak się okazało, było to za dużo dla kieleckiego oddziału TVP. Jego dyrektor, Katarzyna Berna, po ogłoszeniu zwycięzcy, przysłała pismo do dyrektorki Biura Wystaw Artystycznych, Stanisławy Zacharko-Łagowskiej z informacją, iż telewizja wycofuje się ze sponsorowania wygranej dla laureata tej edycji. Decyzję tę tłumaczono tym, iż „w ich ocenie wybrana przez komisję jurorską praca nie wpisuje się w system wartości, którym kieruje się Telewizja Polska SA”. Portal „wirtualnemedia.pl” zwrócił się o komentarz do dyrektorki WBA w sprawie tej sytuacji. Na jej odpowiedź nie trzeba było długo czekać.

To pismo oprawiłam w ramki i powiesiłam na wystawie obok nagrodzonej pracy, żeby każdy mógł się z nim zapoznać” – stwierdziła. Podczas prezentowania wygranego także zabrała głos. „Nie powinnam komentować tego pisma, ale skomentuję. Ponieważ powoli zaczynamy przyzwyczajać się do tego, że takie praktyki stają się normalne. Ponieważ są niewygodne i protestowanie przeciwko nim staje się niebezpieczne, ludzie nie komentują tego, siedzą cicho” – mówiła. „Na wybór tej pracy nie mieliśmy wpływu” – cytuje treść pisma dyrektorki TVP. „W wolnym normalnym kraju konkursy niezależne i uczciwe stają się czymś dziwnym. Nie może nikt mieć wpływu na wybory prac, jeżeli wyboru dokonuje niezależna komisja.[…] Co nie mieści się w systemie Telewizji Polskiej SA? Wolność słowa? Swoboda wypowiedzi twórczej? To się nie mieści? To jest po prostu niedopuszczalne” – skwitowała. Jej wypowiedź została nagrodzona brawami.

Czytaj dalej

Foto: facebook.com/bwakielce, facebook.com/suw.kielce
Źródło: wirtualnemedia.pl, facebook.com/bwakielce