Wicepremier podpadł Polakom na antenie Polsat News. Ciężko uwierzyć w jego słowa o drożyźnie!

Wicepremier i minister rolnictwa, Henryk Kowalczyk pojawił się w programie „Gość Wydarzeń” na antenie Polsat News. Podczas rozmowy poruszono wiele tematów m.in. drożyzny w naszym kraju. Temat ten wzbudza obecnie duże kontrowersje, a znaczne grono Polaków krytykuje z tego powodu rząd za nieudolne prowadzenie polityki. Kowalczyk nie przekazał jednak optymistycznych informacji, które uspokoiłyby nasz naród. Wprost stwierdził, że ceny towarów wciąż mogą rosnąć i nie możemy liczyć na ich obniżkę, a co najwyżej na ich utrzymanie.

Bogdan Rymanowski zapytał Kowalczyka, czy przez zamknięte na Ukrainie porty, światu może grozić głód. „Polska jest bezpieczna żywnościowo. Mamy dużą produkcję żywności, świadczy o tym chociażby bardzo duży eksport. Eksportujemy żywność za prawie 40 mld dolarów. Spokojnie wyżywimy Polaków i uchodźców z Ukrainy” – stwierdził. „Możemy i to robimy. Ponad tydzień temu w Polsce był minister rolnictwa Ukrainy, uzgadnialiśmy pewne procedury. Udrożniamy przejścia graniczne, natomiast nie zastąpimy portów Morza Czarnego” – odpowiedział zapytany o transport zbóż na Ukarainę. Wicepremier wypowiedział się następnie na temat rosnących cen żywności.

Pierwszą przyczyną jest wzrost kosztów środków do produkcji. Wzrost cen gazu, wielokrotny wzrost cen nawozów, wobec tego nieunikniony był wzrost cen zboża w tym pasz i produktów pochodzenia zwierzęcego. Ta lawina ruszyła i ona powinna się ustabilizować – niestety na wyższym poziomie, bo już nie będzie tak taniego gazu, tak taniej ropy, a wobec tego nie będzie tanich nawozów, czyli już musimy się oswajać z takimi cenami” – oznajmił. „Lepiej być zadłużonym, zapłacić drożej za żywność niż przeżywać na własnej skórze takie sceny jakie są obserwowane na Ukrainie. To jest czas bardzo trudny, ale wymaga wielkich wysiłków” – dodał. Polacy w sekcji komentarzy na Facebookowym profilu „polsatnews.pl” wyrazili swoje zdanie na temat słów polityka. Próżno szukać tam wpisów popierających go. „Tak się właśnie usprawiedliwia nieudolną, własną politykę. Aby tylko odwrócić uwagę. A ciemny lud łyka„, „Nie lękajcie się, rząd się wyżywi„, „Czy ten człowiek jest normalny, czy on wie, co mówi o drożyźnie, ile on zarabia w Sejmie, a ile mają emeryci, co im brakuje od jednej do drugiej emerytury i muszą jakość wyżyć, a on coś mówi nie od rzeczy” – czytamy.

Czytaj dalej

Foto: youtube/Radio Lublin
Źródło: polsatnews.pl, facebook.com/polsatnewspl