Wściekły Trzaskowski skrytykował decyzję wojewody PiS. „To całkowity brak empatii i wyobraźni”

Wczoraj sieć obiegły dwa mocne Twitterowe wpisy prezydenta Warszawy, Rafała Trzaskowskiego. Sprawa ponownie dotyczyła włączenia syren alarmowych. W zeszłym tygodniu uruchomienie syren w ramach upamiętnienia ofiar katastrofy pod Smoleńskiem wzbudziło ogromne kontrowersje ze względu na przebywających w naszym kraju uchodźców z Ukrainy, dla których dźwięk ten jest kojarzony ze strachem i śmiercią. Trzaskowski skrytykował wczoraj decyzję Wojewody Mazowieckiego, Konstantego Radziwiłła, który uznał, aby rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim upamiętnić także i w tym roku wybrzmieniem syren.

W tym roku w rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim nie miały wybrzmieć syreny. @polinmuseum prosiło, aby zrezygnować z takiego upamiętnienia w geście empatii wobec naszych ukraińskich gości. Ale 19.04 wojewoda uruchomi syreny mimo to. W ciągu 9 dni nasi goście, w tym ponad 100 tys. dzieci, zostają dwukrotnie narażeni na traumę słuchania dźwięku, który dla nich oznaczał strach, bomby, śmierć. To całkowity brak empatii i wyobraźni. Jako @warszawa stanowczo przeciwko temu protestujemy razem z @polinmuseum” – napisał prezydent Warszawy. Dzisiejszego poranka ponownie dodał wpis, w którym wprost apelował do wojewody PiS o to, aby syreny nie wybrzmiały.

19.04 to rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. #WarszawaPamięta o bohaterskim zrywie i walce powstańców o godność w czasie, gdy odmawiano im człowieczeństwa. Przypnijmy żonkil. Pokażmy, że #ŁączyNasPamięć. Tym razem możemy to zrobić bez syren. Apeluję o to do wojewody” – stwierdził. Prośby Trzaskowskiego na nic się zdały, gdyż dziś o 12 przez minutę w całej Warszawie wybrzmiał dźwięk syren alarmowych. Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie, w ramach uspokojenia przebywających w naszym kraju obywateli Ukrainy poinformował, iż do osób, które logują się do polskiej sieci za pomocą ukraińskiej karty SIM, otrzymają powiadomienie RCB informujące o syrenach.

Czytaj dalej

Foto: youtube/Tomasz Lis., youtube/MedExpress TV
Źródło: twitter.com/trzaskowski_, rmf.fm