Znaleźli sposób, jak ominąć zakaz handlu w niedziele. Galerie handlowe będą otwarte?!

Wprowadzona przez Prawo i Sprawiedliwość ustawa dotycząca zakazu handlu z niedziele spotkała się z ogromną ilością kontrowersji. Zdaje się, że znaczna część Polaków nie popiera tego pomysłu. Przedsiębiorcy kombinują więc jak sprytnie obejść nakazane przez PiS ograniczenia. W warszawskiej Galerii Północnej się to udało, a sklepy będą otwarte w niedzielę 8 marca, nie łamiąc przy tym przepisów.

Przypomnijmy, ustawa o zakazie handlu w zeszłym roku pozwalała na zakupy tylko w ostatnią niedzielę miesiąca. W tym, 2020 roku, sklepy otwarte będą tylko w kilka niedziel, a mianowicie: 26 stycznia 2020, 5 kwietnia 2020, 26 kwietnia 2020, 28 czerwca 2020, 30 sierpnia 2020, 13 grudnia 2020 oraz 20 grudnia 2020. W 2021 roku handel zakazany ma być w każdą niedzielę. Ustawa ta pozwala jednak na sprzedaż, pod warunkiem, że obsługą zajmie się właściciel danego sklepu. To wykorzystać postanowiono we wspomnianym wcześniej warszawskim centrum handlowym. W niedzielę 8 marca właściciele kilkudziesięciu sklepów w Galerii Północnej otworzą swoje usługi i sami będą obsługiwać klientów.

Jak zapowiedzieli, będzie to również szansa dla nich samych, aby bardziej poznać ich potrzeby. Jeżeli pomysł ten wypali, można spodziewać się większej ilości otwartych galerii w całej Polsce w niedziele niehandlowe. Negatywnie zareagować postanowiło jednak wielu inspektorów, którzy będą sprawdzać, czy ustawa jest przestrzegana. Swój osobisty udział zapowiedział również Alfred Bujara, przewodniczący krajowej sekcji handlu NSZZ „Solidarność”. „Osobiście pojadę, żeby sprawdzić, jak właściciele radzą sobie w tej pracy. Chcę zobaczyć, jak idzie im obsługa klientów i kas fiskalnych” – powiedział dla Wirtualnej Polski.

Czytaj dalej

Foto: pixabay.com jarmoluk
Źródło: innpoland.pl, Wirtualna Polska