Decyzja zapadła, wybory zostaną przesunięte!? Terlecki: „Ustawa jest już gotowa”

Od dłuższego czasu dużo w Polskich mediach mówi się o chęci przeniesienia przez Prawo i Sprawiedliwość wyborów samorządowych na inny termin. Powodem tej decyzji ma być problematyczne zorganizowanie dwóch wielkich operacji wyborczych – wyborów parlamentarnych i samorządowych – w tym samym roku. Wicemarszałek Prawa i Sprawiedliwości, Ryszard Terlecki udzielił wywiadu dla portalu „polskatimes.pl”, gdzie poinformował, iż „ustawa jest już gotowa”.

„Jesteśmy zdecydowani zaproponować ustawę, która przesunie termin wyborów samorządowych o pół roku” – powiedział Pan w jednym z ostatnich wywiadów. Czy prace nad tą ustawą już trwają?” – zapytała Terleckiego przeprowadzająca wywiad Lidia Lemaniak. „Ustawa jest już gotowa, lada chwila trafi do Sejmu. Prawdopodobnie będziemy ją przyjmować jako projekt poselski” – potwierdził polityk. Stwierdził także, iż trafi ona do Sejmu jeszcze w czerwcu. „Jakie są powody tego, że chcecie przesunąć wybory samorządowe na wiosnę 2024 roku?” – dopytała prowadząca.

Pierwszy problem, nawet chyba nie najważniejszy – bardzo trudno jest organizować dwie potężne wyborcze operacje w krótkim czasie naraz, nawet gdyby je przedzielić kilkoma tygodniami. Po drugie – kampanie się na siebie nałożą. Jest bardzo ściśle opisane, jak mają być finansowane. Jeżeli zbiegłaby się kampania parlamentarna z samorządową, wobec których są stawiane inne wymagania finansowania, bardzo trudno byłoby je więc potem rozliczyć. Poza tym mogłoby dojść do rozmaitych błędów, które potem obciążałyby komitety wyborcze. Nie wspomnę już o tym, że mogłoby dojść po prostu do rozmaitych szwindli” – oznajmił Terlecki.

Czytaj dalej

Foto: youtube/Fakty RMF FM, youtube/Janusz Jaskółka
Źródło: polskatimes.pl