Kwaśniewski zaorał PiS na antenie TVN24! Po pytaniu Moniki Olejnik nie szczędził uszczypliwości Kaczyńskiemu

Były prezydent naszego kraju, Aleksander Kwaśniewski gościł u Moniki Olejnik w programie „Kropka nad i” na antenie TVN24. Dziennikarka zapytała go o słowa prezesa Prawa i Sprawiedliwości, Jarosława Kaczyńskiego o lewicy. „Lewica zagraża naszej suwerenności nie metodami militarnymi tylko metodami politycznymi i gospodarczymi. Z drugiej strony dąży do tego, żeby Polska przestała być Polską w tym tradycyjnym tego słowa znaczeniu” – mówił w Stargardzie. Kwaśniewski nie zgodził się z liderem PiS, a ponadto stwierdził, iż największym zagrożeniem jest właśnie partia rządząca.

Chciałam Pana zapytać o to, co ostatnio powiedział Jarosław Kaczyński, a mianowicie, że najgorsza rzecz na świecie to jest lewica. Pan był przez 10 lat prezydentem Polski. Przez tyle lat istnieje Pan w polityce. Czy wiedział Pan, że lewica zagraża porządkowi świata?” – zapytała prześmiewczo Olejnik. „To jest absolutnie nie prawda” – powiedział stanowczo Kwaśniewski. „Myślę, że lewica pokazała także w praktyce, że służy demokracji. Nie przypominam sobie ani jednego wypadku, żeby ze strony lewicy czy mojej płynęły jakiekolwiek zagrożenia dla demokracji” – dodał. „Były afery” – wtrąciła Olejnik, lecz Kwaśniewski odpowiedział, iż „były afery, ale zagrożenia dla demokracji, podważania demokracji jako takiej nie było nigdy„.

W kolejnej części wypowiedzi nie szczędził gorzkich słów pod adresem samego Prawa i Sprawiedliwości. „Lewica rozstała się z rządami, kiedy przegrała wybory i nie czyniła z tego żadnego problemu. Natomiast jeżeli mnie zapytać, co uważam za największy problem dzisiaj, to nie lewicę. Ale nie tylko w Polsce, a całej Europie, czy na całym świecie, to właśnie ruchy nacjonalistyczne, a PiS niebezpiecznie się zbliża do tego i ten rodzaj konserwatyzmu, takiej zaściankowości, który moim zdaniem odrywa nas od tych procesów unowocześniania, tych procesów zmian, które dokonują się w świecie. Konserwatywny nacjonalista to jest coś, co moim zdaniem jest prawdziwym zagrożeniem dla współczesnego świata” – stwierdził.

Czytaj dalej

Foto: TVN24/screen, TVP Info/screen
Źródło: tvn24.pl