Mecenas ukrócił abp. Gądeckiego. Duchowny się długo nie pozbiera! „Słowa księdza traktuję jako oszustwo i kłamstwo”

Popularny mecenas Roman Giertych udostępnił w swoich mediach społecznościowych list otwarty, który skierował wprost do arcybiskupa Stanisława Gądeckiego. Nie ukrywa on swojej krytyki związanej z angażowaniem się Kościoła w zakresie wspierania jakiejkolwiek partii. W treści listu zacytował słowa księdza Arcybiskupa, który odciął się od tych zarzutów. Mecenas uznał jednak te słowa za nieszczere. Dolał oliwy do ognia.

List Otwarty do Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski ks. Arcybiskupa Stanisława Gądeckiego.
W styczniu br. w odpowiedzi na mój list, w którym wzywałem biskupów polskich do zaprzestania popierania PiS, napisał ksiądz Arcybiskup:
„Proszę zauważyć, że Kościół Katolicki zarówno w wymiarze powszechnym, jak i lokalnym – zgodnie z Urzędem Nauczycielskim – nie formułuje ocen dotyczących osób,nie angażuje się w osobowe spory czy partyjne, czy spory sądowe.” (Mój list do biskupów wraz z odpowiedzią ks. Arcybiskupa publikuję w kolejnym wpisie.)
Czyż przemówienie o. Tadeusza Rydzyka atakujące Unię Europejską i zaakceptowany przez Naród w referendum plan przyjęcia euro i porównuje ten plan do obozów koncentracyjnych oraz połączony z tym wystąpieniem apel Jarosława Kaczyńskiego o głosowanie na jego ugrupowanie w nadchodzących wyborach, a wszystko odbywające się w kontekście liturgii na wałach najświętszego dla Polaków miejsca kultu nie jest jawnym zaprzeczeniem tez zawartych w liście do mnie? Pisze ksiądz arcybiskup do mnie, że nie angażujecie się w spory partyjne, a przywódcę partyjnego zapraszacie do wygłaszania apeli wyborczych na Jasnej Górze? I milczycie gdy ten skandal rani miliony wiernych. Wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu Polski arcybiskup Marek Jędraszewski uczestniczy w tej parareligijnej hucpie, a wy głowę w piasek chowacie?
” – pisze Giertych.

Słowa listu księdza Arcybiskupa traktuję jako oszustwo i kłamstwo. Jawnie wspieracie partię rządzącą i nie ma to nic wspólnego z oceną głoszonych przez nią postulatów moralnych, co zdaje się sugerować odpowiedź którą od księdza biskupa otrzymałem.[…] Zamieniliście wielki Kościół Polski. Kościół Wyszyńskiego, Wojtyły, Glempa w przybudówkę partii politycznej. Wasi dziennikarze mediów katolickich pracują dla mediów rządowych, wasze „dzieła” o. Rydzyka i podobne nie istniałaby bez pieniędzy nas, podatników. I nic was nie obchodzi, że coraz więcej ludzi odchodzi od praktyk religijnych. I mówię to z tak wielkim żalem, bo mi się serce kraje, gdy widzę jaki straszny błąd i grzech popełniacie.
Publikuję naszą korespondencję bo nie była poufna. Publikuję ją też dlatego, żeby Was publicznie upomnieć, skoro prywatne upomnienie skończyło się listem, który zawierał kłamstwo.
Powtórzę więc publicznie słowa, które napisałem w liście do Was:
„Zamieniliście Kościół w Polsce w Cerkiew służącą władzy”.
To jest działanie haniebne
” – kontynuuje.

Czytaj dalej

Foto: youtube/Archidiecezja Łódzka
Źródło: twitter.com/GiertychRoman