Traczyk-Stawska wspomniała o Czarnku w trakcie swojego przemówienia. „Niech ze swoimi poglądami przeczyta książkę Korczaka”

Dziś tj. 1 sierpnia 2023 roku obchodzimy 79. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Uroczystości odbyły się m.in. przy pomniku „Polegli – Niepokonani”, który znajduje się na warszawskiej woli. To tam swoje mocne przemówienie wygłosiła uczestniczka powstania, Wanda Traczyk-Stawska. Poświęciła ona w nim dużo uwagi kobietom. Co ciekawe, wspomniała także o Przemysławie Czarnku. 

„My, kobiety, wyniosłyśmy z powstania coś bezcennego: takie same prawa, jak mają mężczyźni.[…] Na początku powstania panowie generałowie mówili „na co nam tyle bab?”. A kiedy powstanie się kończyło, to dostałyśmy takie same prawa jak chłopcy i tych praw się nie pozbędziemy. Każdy, czy jest mężczyzną, czy jest kobietą, jest obywatelem tego kraju i ma w Konstytucji zapisaną równość. Wszyscy, czy to jest śmieciarz, czy pan generał, wszyscy jesteśmy równi wobec Konstytucji” – przekonywała Traczyk-Stawska. Uczestniczka Powstania Warszawskiego postanowiła także wspomnieć o Przemysławie Czarnku. „Niech Pan Czarnek ze swoimi poglądami przeczyta książkę Korczaka. Niech zobaczy, jak trzeba rozmawiać z młodzieżą i dziećmi” – powiedziała.

Czytaj dalej

Źródło: Twitter.com, wiadomosci.gazeta.pl
Foto: Kadr z TVN24, Wikimedia Commons (Autor: Adrian Grycuk)