TVP pożałowała, że go zaprosiła. Gość programu wprowadził prowadzących w osłupienie!

23 czerwca obchodziliśmy w Polsce Dzień Ojca. Z tej okazji w programie śniadaniowym nadawanym na antenie Telewizji Publicznej, “Pytaniu na śniadanie”, jednym z segmentów programu było przedstawienie różnych modeli ojcostwa na świecie – odcinek prowadzili Tomasz Wolny wraz z Łukaszem Nowickim. Gościli oni w nim przedstawicieli kultury chińskiej, hinduskiej i francuskiej. Francuzem był mieszkający w Polsce Matthieu Bondu. Rozpętał on burzę.

Zapytany o rolę ojca we Francji powiedział: „We Francji rola ojca jest tak samo ważna, jak rola matki. Jest bardzo partnerska relacja między rodzicami, co też jest ważne dla prawidłowego rozwoju dziecka.[…] Dla prawidłowego rozwoju dziecka ważne jest, żeby mieć kochających rodziców.[…] Bardzo często jest sytuacja, gdzie są adoptowane dzieci z domu dziecka przez jednopłciowe rodziny, więc dwóch ojców może adoptować i dawać miłość dla dziecka. Myślę, że to jest najważniejsze w kontekście wychowywania dziecka„. Stosunek TVP do społeczności LGBT jest wszystkim znany, więc słowa francuza nie były im na rękę. Ekspresowo zareagował na nie Wolny. „Myślę, że w kontekście wychowywania dziecka kluczowe jest to, że dziecko ma idealną sytuację, kiedy jest mama i tata. Mama ma zupełnie inną rolę i tata ma zupełnie inną rolę. Tata nie może dać dziecku tego, co daje mama, mama nie może dać tego, co daje tata. Ten balans pomiędzy mamą i tatą, a właściwie synergia jest kluczowa. To jest jedyny układ, który może dać dziecku to, co najważniejsze. Ale masz rację, czas i uważność, jeśli chodzi o nas, ojców, to jest sprawa kluczowa” – powiedział prowadzący.

Gość nie dał za wygraną i kontynuował. „Tak, ale to jest alternatywa dla domów dziecka. Dla dzieci, które nie mają rodziny. Przez wiele lat jeździłem do domów dziecka, widziałem te dzieci. Nie mają przekazywanych tam wartości takich jak szacunek do siebie nawzajem, docenianie tego, co się ma, nie mają tego bezpieczeństwa. Kilkanaście tysięcy dzieci we Francji jest w tej chwili adoptowanych przez rodziny jednopłciowe i dostają tę troskę, dostają tę miłość i myślę, że to jest ważne, żeby o tym mówić. Że ta alternatywa nie jest za dobra i w Polsce moglibyśmy też się zastanowić, co z perspektywy dziecka jest najważniejsze” – stwierdził Bondu. Tuż po tych słowach rozpiął koszulę, a pod nią miał t-shirt z flagą oraz sercem w kolorach tęczy. Dodatkowo widniał na niej napis: „Equaversity, Poland, Miłość, Równość”.

Czytaj dalej

Foto: pytanienasniadanie.tvp.pl
Źródło: rozrywka.goniec.pl, pudelek.pl