TVP się doigrała. Znany profesor złożył skargę, zarzuca telewizji manipulację!

Profesor Tadeusz Kowalski jest członkiem KRRiT. To właśnie on złożył skargę na materiały z dwóch wydań „Wiadomości” nadawanych na antenie Telewizji Polskiej. Zwrócił się we wtorek do przewodniczącego Rady, Macieja Świrskiego, o wszczęcie postępowania skargowego dotyczącego materiału w „Wiadomościach” z dni 24 sierpnia – miał on wzbudzać u widzów nadmierny lęk i strach oraz 25 sierpnia – gdzie zarzuca telewizji manipulację.

Prof. Kowalski uważa, iż materiały przedstawione w głównym programie informacyjnym telewizji publicznej z dnia 24 sierpnia zostały celowo zaprezentowane w taki sposób, aby straszyć Polaków migrantami. „Zawierał treści zilustrowane scenami przemocy, walk ulicznych i zamieszek, w sposób jednoznaczny i bezdyskusyjny mówiący o zagrożeniu ze strony imigrantów, mogący wzbudzać u widza nadmierny lęk i strach” – czytamy we wniosku cytowanym na łamach portalu „wirtualnemedia.pl”. Kowalski złożył również skargę na wydanie z dnia 25 sierpnia. „Autor dokonuje w nim nieuprawnionych manipulacji,[…] wykorzystując siłę skojarzeń dwóch niezwiązanych ze sobą zdarzeń” – czytamy w skardze.

Oskarżający uważa, iż TVP złamało przepisy art. 18 pkt.1 ustawy o radiofonii i telewizji, mówiące o tym, że audycje nie mogą zawierać treści nawołujących do nienawiści lub przemocy lub dyskryminujących ze względu na rasę, płeć, wyznanie lub narodowość oraz art. 21 urt. nakazujący nadawcy publicznemu obowiązek oferowania programów cechujących się wyważeniem, co w wymienionych audycjach miało nie być dochowane. Prof. Kowalski zarzuca telewizji wykorzystywane wszelakich narzędzi manipulacyjnych w swoich programach. Mowa m.in. o wybieraniu przez nich informacji pasujących pod daną narrację oraz „posługiwaniu się przez dziennikarzy silnymi określeniami w celu wpływania na emocje odbiorcy”.

Czytaj dalej

Foto: Wikimedia Commons (autor: Przykuta)
Źródło: wirtualnemedia.pl