Wpadka w „Wiadomościach” TVP. Telewizja skompromitowała się na wizji, internauci są bezlitośni!

Czołowe stacje telewizyjne w Polsce toczą zawziętą walkę o widzów. W wydaniu „Wiadomości” TVP z 14 marca pokazano wykres przedstawiający wyniki oglądalności programów rozrywkowych stacji TVP1, TVP2, TVN oraz Polsatu. Prezenter próbował ukazać widzom ogromną przewagę TVP1 i TVP2 nad konkurencją, lecz widzowie szybko zorientowali się, iż jest on zmanipulowany. Wykres nie przedstawia wyników zaczynając od 0, lecz od 7%, co wizualnie pokazuje wielką przewagę TVP. W rzeczywistości wynosi ona jedynie 0,5%. Całą sytuację wyśmiała popularna polska statystyczka, Janina Bąk.

Dobra tam, kto nigdy nie napychał sobie tenisówek tekturą i ziemniakami z obiadu, żeby wyjść na wyższego na zdjęciu klasowym, niech pierwszy rzuci miarką. Choć trochę mam żal do statystyka Damiana, który ogarnia wykresy w TVP, że znów mnie nie posłuchał i przyszedł do roboty na bani, zamiast po prostu wziąć urlop na żądanie, ewentualnie – ze względu na trudności wypowiedzenia tej frazy po sześciopaku Żubra i dwóch wiśniach w czekoladzie – „urlop, bo chce”. Doceniam jednak tę sztukę ciosania wykresów, kiedy to rzeczywista różnica w danych między TVN i TVP2 wynosi 0,5 punkty procentowego*, czyli to mniej niż Damian miał w bani podczas przerwy lunchowej, niemniej ta na wykresie jawi nam się spektakularnie i monumentalnie niczym Jezus w Świebodzinie i to wtedym jak mu zapalają te kolorowe lampki na koronie.
Sposób na taki podrysowanie (czaicie – PODRYSOWANIE) wykresu słupkowego jest prosty i polega na tym, że wystarczy ustawić skalę Y tak, by nie zaczynała się od 0, a wtedy wszelkie proporcje między kategoriami puchną niczym ciasto drożdżowe na kaloryferze. Edward Tufte, istna Beyonce wizualizacji danych, nazwał taki zabieg „współczynnikiem kłamstwa” i opisał go nawet wzorem matematycznym! Więcej o tym opowiem podczas naszego kolejnego Janinaru pod tytułem: „Dlaczego wykres kołowy to fiat Multipla świata statystyki? O tym, jak poprawnie, ciekawie i skutecznie wizualizować dane”
” – pisze na swoim Facebook’owym profilu.

Czytaj dalej

Foto: TVP/screen
Źródło: facebook.com/janinadaily, goniec.pl