Burza w sieci po słowach Kwaśniewskiego! Uderzył w niego Czarnek, lecz po chwili został sprowadzony na ziemię ciężką ripostą

3 października zmarł Jerzy Urban, redaktor naczelny tygodnika „NIE”. 11 października na Powązkach Wojskowych w Warszawie odbył się jego pogrzeb, a hołd oddali mu między innymi Olga Lipińska, Piotr Gadzinowski, Adam Michnik, Marian Turski, Jan Hartman czy też Andrzej Rozenek. Podczas uroczystości pogrzebowej przemawiał natomiast były prezydent Polski, Aleksander Kwaśniewski.

Był człowiekiem bardzo wrażliwym. Ten język, ten styl nie był jego stylem w życiu codziennym. Wydaje mi się, że ta forma, ta chęć prowokacji, była tarczą ochronną.[…] Pomagał ludziom z dyskrecją. Była w nim dobroć i wrażliwość. Ja znam takiego Urbana” – mówił ciepło o Urbanie. Następna część jego wypowiedzi spotkała się z burzliwymi dyskusjami, gdyż postanowił wbić szpilę w obecną władzę, a dokładniej premierowi Morawieckiemu, który niegdyś krytykował Urbana. „On zarzucał Urbanowi, że ten w okresie PRL-u kłamał. Zdarzało się. A premier Morawiecki? Kto odmawia patriotyzmu opozycji, kto mówi o nich, że są onucami Putina? Ten język premiera Morawieckiego jest, można powiedzieć, ostrzejszy.[…] Różnice są dwie: premier Morawiecki jest premierem, a Urban był tylko rzecznikiem prasowym, a więc nie miał takiego wpływu na decyzje. No i druga różnica Morawiecki nie ma za grosz talentu Urbana” – mówił były prezydent.

Tych słów nie popuścił mu obecny minister edukacji i nauki, Przemysław Czarnek, który dolał oliwy do ognia. „I on porównuje piewcę i człowieka, który gloryfikował tamten czas, będąc również rzecznikiem prasowym Jaruzelskiego, z premierem Morawieckim w wolnym, demokratycznym, praworządnym państwie, jednym z najbezpieczniejszych w Europie? Wstyd, komunisto Kwaśniewski” – stwierdził, podburzając atmosferę. Do dyskusji wtrącił się wtedy poseł Lewicy, Tomasz Trela, który stanął w obronie Kwaśniewskiego i nie szczędził gorzkich słów pod adresem ministra. „Panie ministrze @CzarnekP. Przemek, Ty prezydentowi Kwaśniewskiemu mógłbyś co najwyżej buty czyścić. #CzarnekOut” – napisał na Twitterze.

Czytaj dalej

Foto: TVN24/screen, youtube/polsatnews.pl
Źródło: natemat.pl, polityczne.info, twitter.com/poselTTrela, goniec.pl