Kłopoty Kempy, Jakiego i Mazurek! Mogą stracić immunitet, Parlament Europejski wywołał burzę

Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych to organizacja pozarządowa zajmująca się, jak sami piszą na swoim Facebook’owym profilu, „stawianiem przed sądem rasistów, homofobów, faszystów i ksenofobów”. Tym razem organizacja postanowiła skupić się na europosłach Prawa i Sprawiedliwości, a mowa tutaj o Beacie Mazurek, Patryku Jakim, Beacie Kempie oraz Tomaszu Porębie. Zostali oni oskarżeni przez Rafała Gawła, fundatora OMZRiK, „o popełnienie przestępstw rasistowskich na terenie Polski”. Jak czytamy, aby proces sądowy w tej sprawie mógł ruszyć, politycy muszą zostać pozbawieni immunitetu. Taki wniosek trafił do Parlamentu Europejskiego, a ten wnioski przyjął i zdecydował się na ich procedowanie.

Wczoraj Parlament Europejski ogłosił, że będzie procedował wniosek o pozbawienie immunitetu czterech deputowanych z PiS złożony przez fundatora Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych Rafała Gawła.
Rafał Gaweł oskarżył w procesie karnym Beatę Kempę, Patryka Jakiego, Beatę Mazurek i Tomasza Porębę o popełnienie przestępstw rasistowskich na terenie Polski.
Sąd Rejonowy dla Warszawy-Mokotowa potwierdził, że akt oskarżenia ma podstawy prawne i zarejestrował sprawę pod sygn. akt XIV K 878/21.. Proces sądowy nie mógł jednak ruszyć, bo oskarżeni pisowcy schowali się przed odpowiedzialnością karną za immunitetem.
Wtedy na nasz wniosek doświadczona sędzia SSR Edyta Snastin-Jurkun skierowała do Parlamentu Europejskiego dokumenty, w których zawnioskowaliśmy o głosowanie nad uchyleniem immunitetu sprawcom
” – informuje Ośrodek.

Wczoraj Parlament Europejski poinformował, że wnioski przyjął i zdecydował się na ich procedowanie.
Procedura ruszyła. Parlamentarzyści ze wszystkich krajów Unii Europejskiej zajmą się sprawą rasistowskich wpisów, jakie rozpowszechniali Tomasz Poręba, Beata Mazurek, Patryk Jaki i Beata Kempa.
Przedmiotem procesu karnego przeciwko wyżej wymienionym członkom PiS jest sprawa rasistowskich treści wyprodukowanych i publikowanych na zlecenie Prawa i Sprawiedliwości podczas kampanii wyborczej do samorządów. W nagranym spocie straszono wyborców, że uchodźcy będą gwałcić i mordować Polaków, czemu towarzyszyły nagrania zamieszek, palonych samochodów i bitych ludzi.
Nasze działania w tej sprawie prowadzi Kancelaria Adwokacka Pani Magdaleny Spisak, której serdecznie dziękujemy za niezwykle owocną współpracę.
To jeszcze nie koniec, w tym samym procesie oskarżony jest bowiem również Piotr Gliński, Mariusz Błaszczak i Krystyna Pawłowicz, oni również rozsyłali rasistowskie treści. Pozbawieniem ich immunitetów zajmie się jednak polski parlament, prawdopodobnie już po nadchodzących wyborach
” – czytamy.

Czytaj dalej

Foto: youtube/European Parliament
Źródło: facebook.com/osrodek.monitorowania