Na TO czekała cała opozycja! Donald Tusk: „Jeśli wygramy wybory, to nie tylko utrzymane będą 500plus, 13-stka, 14-stka, ale będą bezpieczne”

Przewodniczący Platformy Obywatelskiej, Donald Tusk, pojawił się w Olsztynku, gdzie wziął udział w konferencji prasowej. W pewnym momencie pytanie zadała mu dziennikarka Telewizji Polskiej, Natalia Karpuda. „Pierwsze pytanie dotyczy posła z PO, który mówił, że może to emeryci napędzają inflację, że trzeba zawiesić tą 14. emeryturę, bo oni biorą te pieniądze, idą, wydają. Czy to jest stanowisko Platformy? Drugie pytanie dotyczy podwyżek pensji dla nauczycieli. Czy to nie jest tak, że kocioł przyganiał garnkowi, bo Państwo teraz zarzucacie rządowi, że te pensje są za małe, te podwyżki są za niskie, a za czasów, gdy rządziliście, te pensje nawet były zamrożone w pewnym czasie, te podwyżki” – zapytała, próbując przycisnąć Tuska do muru.

Przewodniczący PO odbił piłeczkę w mistrzowskim stylu. „Jeśli chodzi o wypowiedź posła Lenza, to ona jest co najmniej niefortunna, nie oddaje stanowiska Platformy. Ja już wielokrotnie o tym mówiłem, to jest nie tylko moje stanowisko. Platforma głosowała za 14. emeryturami w Sejmie. Moim zadaniem – ja to gwarantuję – jeśli wygramy wybory, nie tylko, że utrzymane będą 500plus, 13-stka, 14-stka, ale będą bezpieczne, bo inflacja nie będzie zżerała ich wartości z miesiąca na miesiąc. Więc to jest gwarancja i nikt tego postanowienia nie zmieni. Skoro poseł Tomasz Lenz tego nie akceptuje albo nie rozumie, to nie będzie się już wypowiadał w mediach w imieniu Platformy i w przyszłej kadencji nie będzie reprezentował Platformy w Sejmie” – powiedział stanowczo. Na pytanie dotyczące podwyżek dla nauczycieli, powiedział: „Nie jest moją rolą polemizować z dziennikarzami wtedy, kiedy zadają pytanie, ale muszę sprostować tezę zawartą w pytaniu. Nauczyciele nigdy nie dostali tak wysokich podwyżek, jak za czasów, kiedy to ja byłem premierem i to były po 30% w ciągu półtora roku, trzy razy po 30%. Relacja pensja nauczyciela, nauczycielki do płacy minimalnej była najwyższa wtedy, kiedy ja prowadziłem pracę polskiego rządu„. Wideo z tej sytuacji można obejrzeć poniżej.

Czytaj dalej

Foto: flickr/Number 10
Źródło: youtube/Janusz Jaskółka