Nie chcą koncertu Zenka Martyniuka w auli Uniwersytetu w Poznaniu. Jest komentarz rzeczniczki UAM!

20 lutego 2023 roku w auli na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu odbyć ma się koncert na zakończenie karnawału. Zaśpiewać ma wzbudzający skrajne emocje wśród Polaków gwiazdor muzyki disco polo wraz ze swoim zespołem „Akcent”, Zenek Martyniuk. Aula UAM kojarzy się miejscowym z miejscem o wysokiej kulturze, w którym regularnie odbywają się wydarzenia kulturalne. Decyzja o zorganizowaniu tam koncertu disco polo szybko spotkała się z kontrowersjami, wiele osób wyraziło stanowczy przeciw temu pomysłowi. 

Jeszcze w grudniu sprzeciwili się mu muzycy z Filharmonii Poznańskiej. Początkowo wiele osób myślało, iż wezmą oni udział w koncercie Martyniuka. Te doniesienia szybko jednak ukrócono. „Proszę mnie nawet nie straszyć. Sprawdziłam i żadnego Martyniuka symfonicznie nie ma w planach. Natomiast nie po raz pierwszy jesteśmy łączeni z aulą, bo nie mamy swojej sali jako filharmonia i aula UAM to jest miejsce naszych występów” – powiedziała wówczas dla Gazety Wyborczej jedna z filharmoniczek. „To jest sala, która przyjmuje prezydentów i Güntera Grassa. Koncert disco polo w tym miejscu jest niedorzeczny” – dodał jeden z poznańskich muzyków. Do grupy protestujących przeciwko koncertowi Martyniuka dołączyła kolejna grupa. Mowa o radnych Młodzieżowej Rady Miasta Poznania.

W opinii większości radych nie jest adekwatna do miejsca, jakim jest aula Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Po dłuższej dyskusji wspólnie zdecydowaliśmy się na zajęcie stanowiska w tej sprawie i przegłosowania go na następnej sesji” – poinformowali. Wspomniana sesja odbyć się ma 19 stycznia. Głos na temat całej sytuacji zabrała rzeczniczka prasowa UAM Małgorzata Rybczyńska. „Uniwersytet stara się wyjść naprzeciw potrzebom społecznym w tej kwestii, udostępniając aulę na różne publiczne wydarzenia. Odbywają się tam nie tylko konkursy i występy muzyków klasycznych, ale także popularnych artystów muzyki rozrywkowej. O gustach się nie dyskutuje. Czy to aprobujemy, czy nie, muzyka disco polo istnieje w przestrzeni publicznej” – przekazała.

Czytaj dalej

Foto: youtube/JastrzabPost
Źródło: poznan.wyborcza.pl, eska.pl