Prezes TVP się doigrał, został przyparty do muru! Sieć obiegł apel, na który MUSI zareagować

Wielkimi krokami zbliża się kolejna edycja Eurowizji. W Polsce towarzyszą jej ogromne kontrowersje, a te związane są z przebiegiem polskich preselekcji. Przypomnijmy, wygrała je Blanka z utworem „Solo”, co nie spodobało się znacznej części Polaków. Po tym, jak o skomentowanie sprawy zapytany został organizator Eurowizji i stwierdził, iż: „każdy uczestniczący nadawca jest odpowiedzialny za wybór swojego zgłoszenia do Konkursu Piosenki Eurowizji zgodnie z regulaminem konkursu. Pytania dotyczące wyboru polskiego reprezentanta należy kierować do TVP”, tak też się stało. Na oficjalnej stronie Eurowizji pojawił się obszerny apel do prezesa Telewizji Polskiej, Mateusza Matyszkowicza, w którym nawołuje się go do zabrania stanowiska na temat wspomnianych wyżej kontrowersji.

Szanowny Panie Prezesie,
jesteśmy grupą reprezentującą środowisko fanów i dziennikarzy piszących o Konkursie Piosenki Eurowizji. Naszym celem jest wyjaśnienie wszystkich formalnych i etycznych wątpliwości, jakie pojawiły się w związku z przebiegiem polskich preselekcji „Tu bije serce Europy! Wybieramy hit na Eurowizję 2023”. TVP, jako wyłączny podmiot na terytorium RP zdolny do przeprowadzenia wyboru piosenki na doroczny Konkurs Piosenki Eurowizji, ma prawo do czynienia tego w wybrany przez siebie sposób. Niemniej ta dowolność ograniczona jest członkostwem w Unii Nadawców Publicznych (EBU), które równocześnie implikuje konieczność zachowania transparentności i uczciwości wyboru piosenki konkursowej
” – czytamy w oświadczeniu.

Mając na uwadze fakt, że w 2022 roku TVP została wskazana przy okazji Konkursu Piosenki Eurowizji w Turynie jako jeden z sześciu nadawców publicznych, którzy nieprawidłowo wywiązali się z obowiązków wynikających z zapewnienia niezależności prac członków jury, reputacja Polski na arenie międzynarodowej ucierpiała. Dotyczy to także relacji z naszymi kolegami i koleżankami dziennikarzami, fanami oraz członkami delegacji innych nadawców.[…] Naszym zdaniem doszło do złamania Regulaminu TVP i wystąpienia szeregu wątpliwości etycznych towarzyszących wydarzeniu, które było transmitowane przez TVP1 w dniu 26 lutego br. Może to stać się przesłanką do podważenia dokonanego wyboru i bez względu na wszystko stało się już kolejnym powodem obniżającym rangę TVP i naszego kraju” – dodano. Całe oświadczenie można przeczytać TUTAJ.

Czytaj dalej

Foto: youtube/Wilnoteka, Wikimedia Commons (Autor: Przykuta)
Źródło: eurowizja.org, natemat.pl