Profesor odrzucił zaproszenie Dudy! Napisał do niego dosadny list: „Łamie Pan Konstytucję”

Gitarzysta, muzyk jazzowy oraz profesor Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku, Maciej Grzywacz przekazał w swoich mediach społecznościowych informację, iż otrzymał zaproszenie do wzięcia udziału w uroczystości wręczenia aktów nadania tytułu profesora. Zaproszenie nadeszło z Kancelarii Prezydenta. Grzywacz stanowczo odmówił wzięcia udziału w wydarzeniu i opublikował list otwarty, w którym tłumaczy swoją decyzję.

Dziękuję uprzejmie za zaproszenie na uroczystość wręczenia aktów nadania tytułu profesora. Jestem świadomy zaszczytu, jaki towarzyszy temu wydarzeniu[…]. Jednakże, z żalem muszę odmówić jego przyjęcia. Moja decyzja opiera się na przekonaniu, że łamie Pan Konstytucję oraz przyczynia się do demontażu ustroju demokratycznego w Polsce. Nie jest to moja prywatna opinia. Opieram się na osądach wielu autorytetów prawniczych, niezależnego Trybunału Konstytucyjnego i Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej” – pisze prof. Grzywacz. „[…] Za Pana kadencji szkodliwe działania władz dotknęły niestety również środowisko akademickie. Z Pańskim przyzwoleniem zmieniono przepisy tak, by zwiększyć władzę rektorów i utrudnić lub uniemożliwić przeprowadzanie procesów demokratycznych na wyższych uczelniach” – czytamy w dalszej części listu.

Jeden z przepisów ułatwił zwalnianie z uczelni profesorów. Jestem ofiarą tej regulacji. Korzystając z niej Rektor Ryszard Minkiewicz usunął mnie z Akademia Muzyczna w Gdańsku, w mojej opinii za obronę wolności twórczości artystycznej przysługującej studentom. Jestem przekonany, że jako przedstawiciel społeczności artystycznej, akademickiej i obywatel odpowiedzialny za ochronę demokratycznych wartości, nie mogę uczestniczyć w uroczystości, która może legitymizować działania szkodzące państwu prawa, demokracji i środowisku akademickiemu” – tłumaczy dalej. Treść całego, obszernego listu przeczytać można TUTAJ.

Czytaj dalej

Foto: youtube/TVP Info
Źródło: facebook.com/maciejgrzywaczprivate