Szok w PiS! Radni Częstochowy podjęli decyzję, o której mówi cała Polska

Od dłuższego czasu kontrowersje wzbudza temat lekcji religii w szkołach. Jak pokazują statystyki, coraz więcej uczniów z nich rezygnuje. Minister edukacji i nauki, Przemysław Czarnek wprowadził nawet z tego względu zmiany, które wejdą w życie od 1 września 2023 roku. Uczniowie będą musieli wybrać pomiędzy religią a etyką. Dotychczas można było zrezygnować z tych zajęć. Radny Częstochowy, Sebastian Trzeszkowski poinformował na swoim Facebook’u, iż „Częstochowa została pierwszym miastem w Polsce, które ma uchwałę o likwidacji finansowania lekcji religii z budżetu miasta”. Teraz uchwała autorstwa Trzeszkowskiego ma trafić na biurko premiera Mateusza Morawieckiego oraz Ministra Edukacji.

Częstochowa została pierwszym miastem w Polsce, które ma uchwałę o likwidacji finansowania lekcji religii z budżetu miasta
W uchwale chodzi o to, że rok rocznie coraz więcej uczniów rezygnuje z uczestnictwa w lekcjach religii, pomimo tego koszty organizacji zajęć nie maleją. Samorządy w całej Polsce są postawione przez rząd w bardzo ciężkiej sytuacji finansowej. Teraz uchwała trafi do Premiera RP i Ministra Edukacji.
Roczne koszty wynagrodzenia nauczycieli religii w Częstochowie to 9 563 454,00 zł. Wydatki ponoszone na naukę lekcji religii w szkołach w 70% (6 694 418,00 zł) finansowane są z subwencji oświatowej, a w 30% (2 869 036,00 zł) z dochodów własnych miasta.
Za głosowało 12 radnych
Przeciw było 11 radnych
Wstrzymali się 2
Brak głosu 3
Wszystkim dziękuje za głosy poparcia dla uchwały mojego autorstwa. Teraz czas na kolejne samorządy, które chcą wprowadzić podobne uchwały do premiera i ministra
” – napisał polityk.

Czytaj dalej

Foto: youtube/Fakty RMF FM, facebook.com/trzeszkowski
Źródło: facebook.com/trzeszkowski