Tusk udzielił wywiadu i się zaczęło. Apeluje do Morawieckiego i PiS! „Premier Morawiecki trzęsącym się głosem prosił, by…”

Dzisiaj głównym tematem dyskusji politycznych jest nagły zwrot akcji dotyczący środków z Krajowego Planu Odbudowy. Okazuje się, iż Prawo i sprawiedliwość złożyło do marszałek Sejmu projekt nowelizacji ustawy o Sądach Najwyższych. Rzecznik PiS, Rafał Bochenek, stwierdził, iż „pierwsze czytanie nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym odbędzie się już jutro, na obecnym posiedzeniu Sejmu”. Dodatkowo dowiadujemy się, iż PiS sprawę środków z KPO chce zakończyć jeszcze w tym roku. W takiej sytuacji Polska mogłaby otrzymać pieniądze już w marcu lub kwietniu. W Sejmie do mediów wyszedł przewodniczący Donald Tusk, który skomentował decyzję rządzących.

Mamy wyjątkowy dzień, bo to jest chyba najlepszy moment, żeby podziękować przede wszystkim tym sędziom, tym społecznym działaczom, którzy przez ostatnie lata bronili samorządności w Polsce i tym wszystkim, którzy broniąc samorządności, robili także wszystko, co w ich mocy, żeby nie pozbawić Polski środków europejskich.[…] PiS uległ tej presji i stąd te moje gratulacje, bo ta presja miała naprawdę głęboki sens. Uległ też argumentacji opozycji i uległ oczywiście presji ze strony europejskich instytucji. Tu w tej sprawie nawet przesadzają. Dowiedziałem się przed chwilą, że pan premier Morawiecki trzęsącym się głosem mówił, żeby nic nie zmieniać w tym projekcie ustawy, Bruksela i komisja będą oburzone, więc mogę tutaj powiedzieć: nie denerwuj się chłopie. Dobre poprawki, dobre zmiany będą zaakceptowane przez wszystkich. Także nie trzeba, aż tak na kolanach do tej Brukseli jeździć, jak to premier ostatnio demonstruje” – powiedział Tusk. W dalszej części wystąpienia wystosował również krótki, ale ważny apel do PiS. „Mogę dzisiaj taki serdeczny apel do premiera Morawieckiego i do rządzących. Nie zepsujcie tego po raz kolejny. Tam było maksimum dobrej woli w Brukseli, opozycja w tej sprawie jest naprawdę bardzo wyrozumiała, ludzie bardzo dużo stracili, ile ludzi pracę straciło” – dodał. Całe wystąpienie Tuska można obejrzeć poniżej.

Czytaj dalej

Foto: youtube/Wirtualna Polska, youtube/polsatnews.pl
Źródło: youtube/Janusz Jaskółka, natemat.pl