Tusk odpalił bombę na antenie TVN24. Nie hamował się, ostrymi słowami rozjechał PiS!

Wczoraj w Polsce pojawiła się przewodnicząca Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen. Podczas swojej wizyty w naszym kraju wzięła udział w konferencji prasowej wraz z prezydentem Polski, Andrzejem Dudą oraz premierem Mateuszem Morawieckim, gdzie potwierdziła, iż KE wydało zielone światło na przyznanie Polsce środków z Krajowego Planu Odbudowy. Przyznała jednak, że zostaną one wypłacone, dopiero kiedy spełnione zostaną warunki zawarte w tzw. kamieniach milowych. Przewodniczący Platformy Obywatelskiej, Donald Tusk, pojawił się w roli gościa w programie „Jeden na jeden” na antenie TVN24.

Ten udzielił wypowiedzi bardziej bezpośrednich niż zwykle. Podczas rozmowy poruszono wiele tematów, m.in. wspomnianych wcześniej środków z KPO. „Jesteśmy świadkami, no mam taką nadzieję, końca nie, ale pewnego pozytywnego trendu, który być może zakończy ten absurdalny okres w historii Polski, czyli tę potężną awanturę o sądownictwo, zdewastowanie polskiego wymiaru sprawiedliwości, co jest stratą samą w sobie i bardzo zaważyła i na życiu obywateli, sprawności państwa, na opinii o Polsce w Europie, a z drugiej strony zablokowała te gigantyczne pieniądze. Nic głupszego ten rząd nie mógł nam zafundować i zresztą sobie też” – stwierdził. Prowadząca zapytała go, czy nie na wyrost jest myślenie, że to jest koniec problemów z KE. „Kiedy mówię, że to jest sensowny trend, to mówię o tym z przekonaniem, bo sam na rzecz tego trendu pracowałem. To znaczy, bardzo ważne było od samego początku, żeby Unia Europejska i nie mówię tutaj tylko o pieniądzach, ale też o przyszłości Polski w Europie, nie uznała, że Putin zainstalował tutaj swoją filozofię polityczną i tak naprawdę Polska jest, jeśli chodzi o standardy, poza Unią Europejską. To, że dzisiaj KE, jej szefowa i cała Unia Europejska jest gotowa traktować Polskę jako kraj w pełni europejski, to ja się z tego tylko cieszę” – odpowiedział.

W dalszej części rozmowy postanowił uderzyć w rząd PiS. „To, że Morawiecki nie ma powodu do satysfakcji, to jest dla mnie oczywiste. Zmarnowali ten rok, okradli Polaków z tych pieniędzy, które Polakom się należały, bo to są nasze pieniądze, Polaków. Te, które Morawiecki i Kaczyński zamrozili w Brukseli. Wdali się w wojnę domową ze Ziobro, wszyscy na tym stracili, oni też. I na końcu ogłaszają historyczne zwycięstwo, kiedy wszyscy wiemy, że to jest próba naprawienia i to na razie w bardzo niewielkim stopniu wielkich krzywd, jakich narobili własnemu państwu. Rząd PiS-u i Morawiecki w szczególności mają dzisiaj wyłącznie powody do wstydu. Zabrali Polakom miliardy złotych, nadal nie ma tych pieniędzy i nadal ta perspektywa jest bardzo niepewna, czy te pieniądze będą. Właściwie skompromitowali siebie i trochę usiłowali też skompromitować Polskę w oczach Europy. Musieli się rakiem wycofać z tych idiotycznych ataków na wymiar sprawiedliwości. Tutaj są same straty” – powiedział Tusk.

Czytaj dalej

Foto: youtube,Wirtualna Polska, TVN24.pl/screen
Źródło: tvn24.pl, kresy.pl