TVP przegrała głośny proces z fundacją! Telewizja poniesie bolesne konsekwencje, wyrok jest bezlitosny

Po czterech latach zakończył się proces sądowy, jaki Telewizji Polskiej wytoczyła Fundacja Otwarty Dialog, jej szefowie oraz Silk Road Biuro Analiz i Informacji Bartosza Kramka. Oskarżyli oni ją o naruszenie dóbr osobistych. Proces zakończył się w połowie czerwca, a sąd uznał TVP winną. Sędzia nakazał telewizji publicznej wystosować szereg przeprosin nie tylko na antenie, lecz także na portalach internetowych TVP, a nawet w formie pisemnej.

Przedstawiony na 19 stronach wyrok Sądu Okręgowego w Warszawie dokładnie precyzuje gdzie, kiedy i w jaki sposób przeprosiny mają zostać ukazane. W ciągu 14 dni od uprawomocnienia wyroku TVP ma przeprosić aktywistów oświadczeniem. „TVP SA ma umieścić oświadczenie, w którym „przeprasza” Kozłowską, Kramka i FOD za naruszenie ich dóbr osobistych, „w szczególności prawa do dobrego imienia, w tym reputacji i dobrej sławy (…) poprzez „rozpowszechnianie krzywdzących i nieprawdziwych informacji w licznych publikacjach i materiałach filmowych”. „Oświadczenie ukazuje się na skutek przegranego procesu sądowego” – tak kończy się oświadczenie” – informuje portal OKO.press.

Oświadczenie ma przez 60 dni znajdować się nad wszystkimi treściami na portalach internetowych TVP: wiadomosci.tvp.pl, tvp.info, vod.tvp.pl oraz w wersji angielskiej na polandin.com. Przeprosiny mają zostać przedstawione także w głównym wydaniu „Wiadomości” o godzinie dokładnie 19:30. To jednak nie wszystko. Telewizja zapłaci także karę pieniężną. „Sąd orzekł także po 60 tys. zadośćuczynienia osobno dla Kramka, Kozłowskiej i FOD, a 20 tys. zł dla Silk Road. Do tego doliczane mają być odsetki od 17 października 2019 roku” – czytamy. Ponadto przeprosiny wystosowane mają być także na piśmie wraz z podpisami wszystkich przedstawicieli TVP.

Czytaj dalej

Foto: Wikimedia Commons (Autor: Przykuta)
Źródło: oko.press